szerző:
Eduline

Megoldhatatlan matekpéldát kaptak a brit diákok az érettségin – a tesztsort összeállító bizottság elnöke elnézést kért, és megígérte a végzős középiskolásoknak, hogy lejjebb viszik a ponthatárokat.

Összesen 335 angliai, wales-i és észak-írországi középiskolába és vizsgaközpontba küldték ki a hibás kérdést tartalmazó feladatsort, több mint 6800 érettségiző szembesült azzal, hogy az egyik matekpéldát lehetetlen megoldani – adta hírül a BBC.

A maximális 72 pontból nyolcat ért volna a feladat helyes megoldása. „Nagyon rosszul érintett, amikor rájöttem, hogy hiába próbálkozom, nem tudom megoldani a feladatot” – mondta az egyik vizsgázó. A 18 éves Thomas Fay szerint a legtöbb diáknak ez lett volna az utolsó vizsgája, amelynek eredménye meghatározza a végső érdemjegyet.

Több mint 6800 diák kapott hibás matekfeladatot

Egy másik vizsgázó, Aron de Vos tizenöt percet töltött azzal, hogy megpróbálja megoldani a feladatot. „Szeretném újra letenni a vizsgát, mert az elvesztegetett idő miatt a többi feladatra nem maradt elég időm, ezért az eredményem nem tükrözi a valódi tudásomat” – érvelt a 17 éves diák.

Elnézést kérnek

A hibás kérdést tartalmazó feladatsort az OCR, az Oxford Cambridge and RSA Examinations vizsgabizottsága állította össze. „Mindenkitől elnézést kérünk, és ígérjük, hogy senkit nem ér majd hátrány a feladatlapok javításakor” – mondta a testület szóvivője. „Mivel időben kiderült a hiba, a feladatot természetesen nem számítjuk be az értékeléskor, és a ponthatárok megállapítása során is figyelembe vesszük a tévedést” – tette hozzá.

A megoldás azonban nem ilyen egyszerű a diákok szerint, sokan ugyanis éppen azért nem tudták megoldani a többi kérdést, mert túl sok időt töltöttek a hibás példával. „Azok a vizsgázók, akik értékelhető kísérletet tettek a számolásra, javításkor pontokat kapnak a kérdéses feladatra” – ígérte az OCR vizsgabizottsága. Itthon a németérettségi verte ki a biztosítékot a diákoknál, sokuk állítása szerint érthetetlen volt a hallás utáni szövegértés feladatsorának egyik hanganyaga - összefoglalónkat és az Oktatási Hivatal reakcióját itt olvashatod el.

eduline