Ilyen segédeszközöket használhattok az idegen nyelvi érettségiken

Kevesebb, mint egy hónap múlva elkezdődnek a 2024-es írásbeli érettségik. Mutatjuk, milyen segédeszközöket használhattok az idegen nyelvi érettségiken.

  • Székács Linda

Az érettségi első hetén, május 9-én angolból, 10-én pedig német nyelvből vizsgáznak a végzős és azok a diákok, akik előrehozott nyelvi érettségit, esetleg javítót vagy szintemelőt írnak. De a hónap folyamán vizsgáznak majd többek között franciából, olaszból és oroszból, de évről évre van néhány olyan diák is, aki kínai vagy japán érettségi vizsgát tesz.

A legfontosabb tudnivalók a 2024-es érettségiről

A nyelvi érettségikre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, így mindegy, hogy ki milyen nyelvből tesz érettségit, a vizsga felépítése mindegyik idegen nyelv esetében ugyanolyan lesz.

Segédeszközök

A vizsgaleírás szerint a középszintű és az emelt szintű élő idegen nyelvi érettségihez egyaránt segédeszközt csak az írásbelin használhattok, azon belül is csak a feladatlap IV. részéhez, vagyis az íráskészséghez.

Ez csak és kizárólag nyomtatott szótár lehet, amit magatoknak kell biztosítanotok. Elektronikus szótárt nem használhattok.

A nyomtatott szótár egyébként lehet egy- és kétnyelvű is, sőt, azt sem tiltják, hogy egyszerre többet bevigyetek magatokkal. Ügyeljetek azonban arra, hogy ne maradjon benne semmilyen papír vagy könyvjelző, és ne töltsetek túl sok időt lapozgatással, keresgéléssel se.

 

Hozzászólások

A garantált bérminimum szintjére emelnék a doktoranduszok ösztöndíját – nyílt levelet írtak a kormánynak a PhD-hallgatók

A mindenkori garantált bérminimum szintjére emelnék a doktoranduszi ösztöndíjat egy újonnan alakult, alulról szerveződő doktoranduszcsoport tagjai. Nyílt levelükben azt követelik, hogy a jelenleg havi 140 ezer forintos alapösztöndíj helyett minden PhD-hallgató legalább havi bruttó 373 200 forint támogatást kapjon.

Lovász László: „Attól félek, hogy a gyerekek életét tönkreteszi, hogy folyamatosan felvételire készülnek”

A magyar oktatás egyik legnagyobb problémájának azt tartja Lovász László matematikus, a Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke, hogy a gyerekeknek egyre korábban kell versenybe szállniuk a jobb iskolákért. Szerinte a jelenlegi rendszer túl nagy nyomást helyez a diákokra, miközben a legtöbb tehetség ilyen fiatal korban még nem mérhető fel.

A gyerek nem vezethet autót – Hogyan válik a szabadság valódi felelősséggé az iskolában?

A magyar közélet egyik visszatérő problémája, hogy a vitákban hajlamosak vagyunk a másik oldalt nem egyszerűen ellenfélnek, hanem ellenségnek tekinteni. Ez a gondolkodásmód lassan átitatja az oktatásról, a közéletről és a közintézményekről szóló beszélgetéseket is. Pedig a demokrácia lényege éppen az, hogy az egyet nem értés nem zárja ki az együttműködést. A magyar társadalom polgárosodása történelmi léptékben még mindig folyamatban van. A szabadság, az autonómia és a felelősség viszonya sokszor nem stabil kulturális tapasztalat, hanem tanulási folyamat. Ez az oktatásban különösen jól látszik.