Már a hónap harmadik hetében elfogy az ösztöndíj? Nem tudjátok, mennyit szoktatok élelmiszerre, bulizásra vagy kütyükre költeni? Elsőévesként akadhatnak problémák a pénzügyekkel, ezért - hogy meglegyen az egyensúly a bevételek és a kiadások között - ajánlunk néhány appot, amellyel könnyebben tervezhettek.
- 110 ezer – albérletre, tizedikéig utalni a főbérlőnek
- 34 594 – rezsi, a többiekkel elosztani és befizetni
- 3 450 – diákbérlet, 3-án kell újat venni
- 8 280 – bevásárlás, odaadni készpénzben Andrisnak
- 3 420 – mozi és popcorn kedden
- 37 200 – ösztöndíj, 15-ig érkezik
Egy közepesen hosszú lista a szokásos kiadásokról. De vajon mindegyiket sikerül észben tartani? Elsőévesként ez is a feladatotok lesz, önállóan kell majd kezelni a pénzügyeiteket. Először is kell egy saját bankszámla. Azt azonban gyorsan lenullázhatjátok, ha nem figyeltek oda a bevétel-kiadás egyensúlyra. A kockás füzet és az Excel helyett olyan költségvetés-tervező appokat ajánlunk, amelyekkel jobban átláthatjátok saját pénzügyeiteket.
A legalapvetőbb alkalmazások általában a bankszámlákhoz közvetlenül kapcsolódnak, nyomon követik a kiadásokat, esetleg kategorizálják is azokat, így láthatjátok, mire megy el a pénzetek. Viszont sok alkalmazás ennél sokkal többre is képes, nem véletlenül készít havi applistát a Forbes, és éves válogatást több befektetési vagy techoldal is.
Goodbudget – a nemzetközi toplistás
A legtöbb 2022-es toplista "költségvetés-tervező" kategóriájában megtaláljátok a Goodbudget appot, ez ugyanis az egyik legjobbra értékelt alkalmazás nemcsak az App Store-ban, hanem a Google Playen is. A jó hír, hogy ingyenes, csak egy gyors regisztrációra van szükség.
Az egyik nagy előnye, hogy egyszerre több fronton is bevethető, legyen szó megtakarításról, befektetésekről és egyéb számlákról. Az app különböző kategóriákba (borítékokba) sorolja a kiadásaitokat - így láthatjátok, hogy mire mennyit költöttetek (és hol voltak felesleges kiadások).
Az apphoz nem kell bankszámlát kapcsolni. Egyszerű: meg kell adnotok a hónap elején, mennyiből gazdálkodhattok, majd a kiadásoknál azt, mikor, mire és mennyit költöttetek. Lássuk be, jobb, mint a blokkokat gyűjtögetni, és a hónap végén matekozni.
Ha kipróbálnátok, Androidra innen, iOS-re pedig innen tölthetitek le.
Koin – minden magyarul
A Goodbudgethez hasonlóan működik a Koin is, azzal a különbséggel, hogy ez az app magyarul is elérhető. Az alkalmazás ingyenes, és egyszerre több számlát is kezelhettek vele, miután hozzáadtátok azokat az apphoz.
Plusz előny, hogy az alkalmazáson belül létre tudtok hozni teendőket is, így például sosem feledkeztek majd el a rezsifizetésről, a lakbér elutalásáról vagy a sárga csekkekről.
Pénzügyeim – magyar és manuális
Ha nem szeretnétek bankszámlát hozzáadni az apphoz, találhattok olyat is, amelyben manuálisan kell megadnotok a bevételeket, kiadásokat. Magyar nyelven működik például a My Finances is.
Ebben az appban is lehet költségvetési tervet készíteni, sőt ezeket külön lehet választani a tényleges kiadásoktól. Ha pedig nem minden úgy alakul, ahogy terveztétek, meg tudjátok nézni, milyen tételeket kell elhalasztani a következő hónapra, vagy miről kell lemondani egy időre. Az appnak egy hátránya van: csak androidos eszközökön érhető el.
Money Pro - a tervezőknek
Ha nem vágytok semmi cicomára, akkor a Money Pro jó választás lehet, ugyanis az app nem csak egyszerű, de a megjelenése is letisztult.
Ha a tervezés nagymesterei vagytok, itt be tudtok állítani külön heti, havi vagy akár éves költségvetést is. Ez azt jelenti, hogy beállíthatjátok, mennyit akartok például szórakozásra költeni, és az app figyelmeztet, ha eléritek a tervezett keretet. Az app hátránya lehet, hogy annak ellenére, hogy nem lehet annyira személyre szabni, mint a My Financest.
A saját bankotok alkalmazása
Ha már appokról van szó, a számlanyitás után érdemes megnéznetek azt is, hogy a saját bankotok milyen szolgáltatásokat biztosít a saját mobilos alkalmazásában. Ha már mindenkinek a kezében van a telefonja, miért ne fizethetnétek vele? Sürgősen át kell utalni a lakbért, mert elfelejtettétek, vagy fejből nincs meg a számlaszámotok, esetleg kíváncsiak vagytok, belefér-e még egy buli ebben a hónapban? Ezekre a legtöbb bank alkalmazása megoldást nyújt.
Spórolj a vásárlással, mint egy profi
Lidl+, SuperShop, Prospecto és kuponok – nem csak pénzügyi appokkal lehet spórolni. Ha sokat jártok egy üzlethálózatba vásárolni, érdemes letölteni az adott cég alkalmazását, így kedvezményeket, sőt olykor ajándéktermékeket is kaphattok.
Ha mindig a kedvezményekre utaztok, érdemes a Prospectoóal megismerkednetek, itt ugyanis minden akciós újságot megnézhettek online.