A Budapesti Békéltető Testület is kiadott egy listát, mi mindenre érdemes figyelniük azoknak, akik most keresnek kiadó lakást vagy szobát.
A hvg.hu a listát idézve azt írja, először meg kell győződni arról, valóban az-e a bérbeadó, akinek mondja magát. A szerződéskötés írásban történjen, érdemes rögzíteni legalább a felek személyes adatait, az ingatlan adatait, a bérleti díj és a kaució összegét, azt, hogy határozott vagy határozatlan időre kötik meg a szerződést, mikor lehet emelni a bérleti díjat, hogyan lehet felmondani a szerződést, ki fizeti a közüzemi díjakat, egyéb költségeket.
Fontos szabály az is, hogy a kaució teljes összege visszajár a szerződés végén akkor, ha a bérlő nem halmozott fel tartozást, az ingatlant pedig semmilyen kár nem érte.
Egyébként pedig ebből kell levonni a károk, elmaradt tartozások összegét, és ezt követően, ha van fennmaradó rész, azt ki kell adni a hallgatónak.
Merőben más élethelyzetben találják magukat a friss egyetemisták és főiskolások akkor, amikor az első szemeszterükre készülnek.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy bármilyen összeget adtok át a tulajdonosnak, átvételi elismervényt vagy nyugtát kérjetek. Szerződéskötéskor érdemes rögzíteni a mérőórák állását fényképekkel.
A bérbeadáskor és a bérlő kiköltözésekor is érdemes átadás-átvételi jegyzőkönyvet készíteni, ebben rögzíteni lehet a későbbi viták elkerülése érdekében például a lakás aktuális állapotát, a lakásban lévő berendezési tárgyakat.
További tanácsokat a hvg.hu cikkében találtok.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|