Egyre több az SNI-s tanuló, miközben továbbra is kevés a praktizáló gyógypedagógus
Egy év alatt négyezerrel nőtt az általános iskolás korú SNI-s gyerekek száma, vagyis jelenleg egy fejlesztéssel foglalkozó pedagógusra körülbelül 10 gyerek jut.
A külföldi továbbtanulás feltétele a megfelelő szintű nyelvtudás, amit nyelvvizsgával is igazolnotok kell. Mutatjuk, milyen nyelvvizsgát tehettek, ha német nyelvterületre mennétek.
Évről évre egyre többen választják, hogy valamilyen külföldi egyetemen tanulnak tovább. Az Engame Akadémia legutóbbi felmérése szerint a 2022/23-as tanévben összesen 16 233 magyar diák tanult valamilyen külföldi egyetemen, közülük a legtöbben, 3633-an Ausztriában, 2908-an pedig Németországban.
A felvételi egyik legfontosabb feltétele, hogy a megfelelő szintű nyelvtudásotokat csakúgy, mint az angol nyelvű egyetemeken, a német nyelvű képzéseken is nyelvvizsgával igazoljátok. Nem mindegy azonban, hogy pontosan milyennel.
Az intézmények többsége általában valamelyik nemzetközileg elismert, egynyelvű C1 szintű, vagyis felsőfokú nyelvvizsgát kér. A legnépszerűbb DSH és a TestDaF, de a Goethe Intézet nyelvvizsgáját is elfogadják, továbbá a TELC és az ÖSD is megfelelő lehet. A pontos követelményekről és arról, hogy melyik egyetem milyen nyelvvizsgát kér, érdemes az egyetemek honlapjain tájékozódnotok. Ennek azért is érdemes minél hamarabb utánanéznetek, mert az itt felsorolt vizsgák között vannak olyanok, amiket Magyarországon nem is tehettek le. A DHS, vagyis Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang nyelvvizsgáját például csak külföldön lehet megszerezni adott vizsgaközpontokban.
Szerencsére a többi nyelvvizsgát Magyarországon is megszerezhetitek. A TestDaF, vagyis Test Deutsch als Fremdsprache kifejezetten németországi továbbtanuláshoz kifejlesztett nyelvvizsgáját például nálunk is megszervezik évi néhány alkalommal a Hageni Távegyetem Budapesti Távtanulási Központjában. Ennek a díja jelenleg B2 és C1 szinten is egységesen 195 euro, mai árfolyamon körülbelül 75 ezer forint.
Szintén megszerezhetitek Magyarországon a Goethe Intézet, a TELC és az ÖSD nyelvvizsgáit is, ezeket ráadásul vidéki nagyvárosokban is megszervezik.
A Goethe Intézet C1 szintű nyelvvizsgája 2024-től 56 ezer forint, a sikeres vizsgáért, a TELC jelenleg 49 600 forintba kerül, az ÖSD, vagyis a budapesti osztrák intézet nyelvvizsgája pedig 50 ezer forint.
A vizsgaidőpontokért és az értékelés szempontjaiért keressétek fel a vizsgaközpontok saját honlapjait.
Arról, hogy milyen nyelvvizsgára lehet szükségetek akkor, ha angol nyelven tanulnátok külföldön, ebben a cikkünkben olvashattok:
Egy év alatt négyezerrel nőtt az általános iskolás korú SNI-s gyerekek száma, vagyis jelenleg egy fejlesztéssel foglalkozó pedagógusra körülbelül 10 gyerek jut.
Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.
A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.
Két évvel meghosszabbította a kormány azt az átmeneti lehetőséget, amely alapján bizonyos sportszakmai végzettséggel rendelkező szakemberek is taníthatnak testnevelést, ha az iskola megfelelő végzettségű és szakképzettségű pedagógussal nem tudja megszervezni a mindennapos testnevelést.
@eduline.hu Mennyiből tud ma megélni egy egyetemista? #penzugyitudatossag #szponzoralttartalom #raiffeisen #magyartiktok #fy
♬ eredeti hang - eduline.hu
Előrelépésnek tartja az iskolai autonómia szempontjából a köznevelési törvény módosítását a Civil Közoktatási Platform (CKP), ám úgy vélik, több fontos garancia továbbra is hiányzik a szabályozásból.
Elsőként az alsó tagozatos osztályokat indítanák el, és terveik között szerepel a másik két bezárt iskola újranyitása is.
A kormány hivatalosan visszavonta a Pázmány Campus beruházásának kiemelt státuszát. Pikó András, Józsefváros polgármestere szerint ezzel biztossá vált, hogy a beruházás az eredetileg tervezett formájában nem valósul meg.
Szeptember 4-ig várják az adományokat.