Van, ahol 1 millió forintnyi bírságot is kiszabhatnak, ha a gyerek igazolatlanul hiányzik az iskolából

Nyugat-Európában is súlyos bírságokat fizethetnek azok a szülők, akiknek a gyereke igazolatlanul hiányzik, de van, ahol még a repülőtéren is megállíthatnak, ha iskolaidőben utazik el a család.

  • Eduline

Ausztriában közigazgatási szabálysértésnek minősül, ha a gyerek három napnál többet hiányzik, ami a kerületi közigazgatási hatóság intézkedését vonja maga után. A tankötelezettség megszegésének súlyosságától és a meghozott intézkedésektől függően a tanulót 110 és 440 euró közötti bírsággal lehet sújtani, és amennyiben ezt nem fizeti be, legfeljebb két hetes ún. helyettesítő szabadságvesztésre is kötelezhetik.

https://eduline.hu/kozoktatas/20260602_igazolatlan-hianyzas-csaladi-potlek-megvonas-tanuloi-jogviszony-penzbirsag

Németországban, bár a szabályok államról államra változnak, a helyi hatóságok szintén bírságot szabhatnak ki a szülőkre a gyerekük iskolakerülése miatt.

Szászországban akár 1250 eurós bírság is kiszabható, ha egy tanítási félév alatt öt vagy több napot hiányzik az iskolából a tanuló. Ha a szülők nem fizetik be a bírságot, és ennek helyében például a kiszabott közmunkát sem végzik el, a bíróság szabadságvesztést szabhat ki – de nem a szülőre, hanem a gyerekre.

Németországban elutazni sem lehet az iskolai tanítási idő alatt: előfordult olyan, hogy a reptéren állítottak meg családokat, akik iskolaidőben utaztak gyerekeikkel.

https://eduline.hu/kozoktatas/20230304_igazolatlan-hianyzas-miatt-bortonbe

Az Egyesült Királyságban hasonlóan szigorúak: ha egy diák rendszeresen igazolatlanul hiányzik az iskolából, azt a szülő bűncselekményének tekintik, és akár 1000 fontos bírsággal is sújthatják.

Ha pedig bebizonyosodik, hogy a gyerek engedély nélkül, de a szülő tudtával hiányzott, az súlyos bűncselekménynek minősül, és legfeljebb 2500 fontos – azaz több mint 1 millió forintos – bírság, illetve maximum 3 hónapos szabadságvesztés is kiszabható.

https://eduline.hu/kozoktatas/20250605_csaladi-potlek-igazolatlan-hianyzas

Nyitókép: Shutterstock

Hozzászólások

„Negyedik osztály után sok gyerek elveszíti a kapcsolatát az iskolával” – a felső tagozat lehet a rendszer egyik legnagyobb töréspontja

A magyar oktatás problémáiról szóló vitákban rendszerint a tanárhiány, a bérek vagy a központosítás kerül elő. Pedig lehet, hogy a rendszer egyik legnagyobb töréspontja jóval korábban jelentkezik. Kampós András, az Eötvös József Gimnázium igazgatója szerint sok gyerek már a felső tagozat első éveiben elveszíti a fonalat, és ezt a lemaradást később egyre nehezebb behozni.

Nem tudnak biztos jövedelem nélkül, csak pályázatokból megélni: szakszervezetet alapítanak az irodalmi dolgozók

Új érdekvédelmi szervezet létrehozását jelentették be a magyar irodalmi élet szereplői. Az Irodalmi Szakszervezet célja, hogy az írók, szerkesztők, műfordítók és irodalmárok számára szervezett érdekképviseletet biztosítson egy olyan időszakban, amikor a szakma képviselői szerint egyre nagyobb a létbizonytalanság, miközben munkájuk a magyar kultúra egyik alapját jelenti.