Plusz egy év óvoda: az OH megyénként máshogy dönt a szakszolgálati vizsgálati kérelmekről

Január 19-én járt le a plusz egy év óvoda kérelmezésének határideje. Az előzetes adatokból az látszik, hogy az Oktatási Hivatal gyakorlata nem egységes, a kérelmek elbírálása jelentősen eltér vármegyénként.

Miklós György, a Szülői Hang egyik alapítója megosztotta a szakszolgálati kérelmek legfrissebb, január 21-i adatait. „Az OH nem egységesen, hanem megyénként másként dönt a szakszolgálati vizsgálati kérelmekről, ezáltal egyes megyékben a szülők és a gyerekek szükségtelenül nagyobb stressznek vannak kitéve” – írta az alapító.

Amióta kérvényezni kell a plusz egy év ovit, azóta több ezer elsősnek kellett évet ismételnie

Az OH szakszolgálati vizsgálat kérelme megyénként

  • Heves: 27%
  • Szabolcs-Szatmár-Bereg: 29%
  • Fejér: 33%
  • Veszprém: 33%
  • Csongrád-Csanád: 38%
  • Vas: 46%
  • Bács-Kiskun: 48%
  • Baranya: 50%
  • Pest: 56%
  • Zala: 58%
  • Győr-Moson-Sopron: 59%
  • Budapest: 62%
  • Komárom-Esztergom: 68%
  • Hajdú-Bihar: 70%
  • Jász-Nagykun-Szolnok: 83%
  • Borsod-Abaúj-Zemplén: 91%

A fenti arányokból látszik, hogy óriási különbségek vannak megyénként – bár ezek előzetes adatok, amik még változhatnak. A még nem szereplő megyéknél nem áll rendelkezésre elég információ, az eltérések azonban már ebben a szakaszban is kérdéseket vetnek fel az eljárás egységességével és igazságosságával kapcsolatban.

 

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.