Nap kérdése: osztályozhatják-e az iskolában a központi felvételi feladatsorait?

Van olyan iskola, ahol magyar és a matek feladatsorra jegyet kapnak a diákok.

A Szülői Hang csoportban merült fel a kérdés, hogy be lehet-e írni a naplóba, ha a középiskolai felvételire úgy készítik fel a diákokat, hogy osztályozzák a magyar és a matek feladatsorokat. Az eredményeket a pedagógus témazáróként veszi figyelembe, mindezt úgy, hogy a tananyaggal közben nem haladnak.

A válasz erre nem, hiszen egyrészt vannak olyan középiskolák, amelyek nem kérik a központi írásbelit, és lehetnek olyan tanulók az osztályban, akik ilyen intézményben szeretnének továbbtanulni. Másrészt a központi írásbelinek a fő célja, hogy sorrendet állítson fel a középiskolába készülő diákok között, emiatt nemcsak szigorúan a tananyagot kérik számon, hanem a különböző készségeket is mérik.

Ehhez képest egy sima témazárónál azt nézik, hogy ki, mennyire készült fel az adott tananyagból.

 

 

 

 

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.