Nincs biológiatanár, ezért a rajztanár tartja az órát

Bár a kormány állítása szerint nincs tanárhiány, van olyan iskola, ahol a biológiát is a rajztanár oktatja.

A Népszava cikke szerint egy Pest megyei általános iskolában a tanárhiány miatt nincs ki megtartsa a biológiaórákat, így a rajztanárt bízták meg annak oktatásával. A tanár elmondása szerint nincsen biológiatanári képesítése, mégis neki kell megtartani az órákat.

Az igazgatóval nem mer ellenkezni, mert az új pedagóguséletpálya-törvény, vagyis a státusztörvény alapján az intézményvezetőtől is függ, mennyi lesz a pedagógusok fizetése.

Ezért inkább elővette a biológia tankönyvet és az anyag megtanulásával készül az órákra.

Ez csak egyik példája a továbbra is fennálló pedagógushiánynak, ami még mindig az ország számos oktatási intézményében gondot okoz. Az V. kerületi Hild József Általános iskolából a státusztörvény miatt nemrég 4 fő távozott, köztük az igazgatóval.

A Belügyminisztérium mára, október 5-ére ígért pontos adatokat az új jogviszony visszautasításáról nyilatkozó pedagógusok számáról, azonban azt már előre elmondták, hogy a várt tömeges felmondási hullám elmarad.

Azonban azóta az is kiderült, hogy a közoktatási intézmények statisztikai jelentésében októbertől nem mérik, hogy hány pedagógusi állás van betöltetlenül, és ezt az Oktatási Hivatal honlapján sem jelenítik már meg. Az adatlapból, amit az igazgatóknak kell kitölteni, kihúzták a betöltetlen tanári álláshelyekre vonatkozó részt, ami a korábbi adatlapokon még szerepelt.

Jelenleg annyit lehet tudni, hogy a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete közérdekű adatigénylése szerint július 1. és augusztus 1. között országszerte 670 pedagógus jelentette be a felmondását.

 

 

Hozzászólások

Visszabontaná a Tisza-kormány a pedagógus-továbbképzések állami monopóliumát

Lannert Judit oktatási miniszter szerint megszüntetnék az Oktatási Hivatal és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem jelenlegi monopóliumát, és újra megnyitnák a képzési piacot külső szereplők előtt. A bejelentés azért is jelentős, mert 2025 januárjától kezdve az ötéves, 120 kredites új rendszerben szinte kizárólag az NKE által koordinált képzések közül választhatnak a pedagógusok.

Önkormányzati nyári napközis táborok 2026: még vannak szabad helyek, de érdemes gyorsan jelentkezni

A nyári szünet közeledtével sok család számára fontos kérdés, hogyan oldják meg a gyermekek felügyeletét úgy, hogy közben élménydús programokban is részt vehessenek. Jó hír, hogy több önkormányzat által szervezett nyári napközis táborban még vannak elérhető helyek. Az árak között ugyan jelentős különbségek lehetnek, de több kerületben továbbra is kedvező feltételekkel biztosítanak egész napos programokat és napi háromszori étkezést a gyerekeknek.