Hárommilliós bírságot kapott a közép-budai tankerület

Négy közbeszerzésükön ugyanis mindig ugyanattól az öt cégtől kértek be ajánlatot és mindenhol ugyanaz a cég is nyert. Azzal védekeztek, hogy nem volt elég idejük más cégek felkutatására.

  • Tarnay Kristóf

Kimondta a Közbeszerzési Döntőbizottság, hogy a Közép-Budai Tankerületi Központ közbeszerzései megsértették a vonatkozó törvényt, miután a Momentum hegyvidéki képviselője, Novák István bejelentést tett erről, írja a párt közleményére hivatkozva a Népszava.

E szerint a tankerület ugyanis több iskolában úgy végzett kazáncserét az elmúlt években, hogy egyenként mintegy 100 millió forint értékben olyan közbeszerzési eljárásokat hirdetett meg, ahol bármelyik cég nem tehetett ajánlatot, csak az arra meghívott cégektől kértek be ajánlatot. Márpedig négy eljárásban mindig ugyanattól az öt cégtől kértek be ajánlatot és mindenhol ugyanaz a cég, a Fábián Ház Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. is nyerte meg a tendert.

Ám a vonatkozó törvény előírja, hogy a közpénzből finanszírozott megbízások beszerzéseire meghívott szereplők személyét lehetőség szerint változtassák meg. Vagyis önmagában a meghívásos közbeszerzés nem törvénytelen, de nem lehet rendre csak ugyanazokat meghívni rá (ezzel nagyban korlátozva a versenyt, ami például alacsonyabb árakat is hozhatna).

A tankerület nem változtatta meg, ezért kapták a döntőbíróságtól a hárommillió forintos bírságot. A kötelező változtatás ugyanis a korrupciót hivatott megelőzni – áll az indoklásban. Hozzátéve: az iparkamara nyilvántartása szerint Budapesten és Pest megyében több mint 27 ezer vállalkozás tevékenységi köre terjed ki a kazáncserére, vagyis igazán lett volna mód más cégektől is ajánlatot kérni. A szintén momentumos Hajnal Miklós szerint azzal védekeztek, hogy nem volt elég idejük más cégek felkutatására, ám ez a hatóságot nem hatotta meg.

Hozzászólások

Nulla pontot ér a jeles középiskolai bizonyítvány – egy technikumban végzett diáklány 26 pontot veszít a felvételin egy szabály miatt

Hiába volt majdnem kitűnő tanuló a középiskolában, hiába tett utólag két sikeres emelt szintű érettségit, egy technikumban végzett diáklány középiskolai tanulmányi eredményeit nem veszi figyelembe a felvételi rendszer a pontszámításkor. A probléma nemcsak nála jelentkezik, hanem több olyan szakképzésben tanuló diáknál, akik másik szakterületen tanulnának tovább egyetemen.

Sok kutató havi 140 ezer forintból él: a tíz éve változatlan ösztöndíj sürgős emelését kérte a doktoranduszok érdekképviselete Lannert Judittól

A doktori képzés első két évében járó, 2016 óta változatlan havi 140 ezer forintos ösztöndíj összege a Doktoranduszok Országos Szövetsége szerint már nem biztosít megfelelő megélhetést a doktoranduszok számára. Ezért a szervezet a doktoranduszi alapösztöndíj jelentős emelését és a nyugdíjjogosultság rendezését kérte Lannert Judittól.

Viszlát, kekvarendszer: lemondott Hernádi Zsolt a Corvinus kuratóriumának éléről

A Mol-csoport elnök-vezérigazgatója döntését a közelgő jogszabályi változásokkal indokolta, amelyek jelentősen átalakíthatják az egyetem működési kereteit és irányítási rendszerét. A Budapesti Corvinus Egyetem honlapján közzétett levélben a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója azt írta, hogy hét évvel ezelőtt választották meg az alapítvány kuratóriumi tagjává és elnökévé.