szerző:
Kacskovics Mihály Béla
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A magániskolákba sokszoros a túljelentkezés, ezekre az intézményekre sokan menekülőútként tekintenek. A szakértők szerint viszont nem árt vigyázni és felkészülten kiválasztani a gyereknek leginkább megfelelő intézményt.

2023-ban a kompetenciamérések, a matek-, magyar-, történelem- és nyelvi érettségik, valamint a felvételi eredmények alapján ez Magyarország top tíz legjobb alapítványi, vagy magániskolája:

  1. Alternatív Közgazdasági Gimnázium, Szakgimnázium és Általános Iskola (Budapest),
  2. Magyarországi Németek Általános Művelődési Központja (Baja),
  3. AUDI Hungaria Általános Művelődési Központ (Győr),
  4. Xántus János Két Tanítási Nyelvű Gimnázium (Budapest),
  5. Thomas Mann Gymnasium-Deutsche Schule Budapest, Budapesti Német Általános Iskola és Gimnázium (Budapest),
  6. Közgazdasági Politechnikum Alternatív Gimnázium (Budapest),
  7. Neumann János Gimnázium, Technikum és Kollégium (Eger),
  8. SEK Budapest Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium (Budapest),
  9. Lauder Javne Zsidó közösségi Óvoda, Általános Iskola, Középiskola és Zenei Alapfokú Művészeti Iskola (Budapest),
  10. Kodolányi János Gimnázium (Székesfehérvár).

A HVG középiskolai rangsora ősszel jelent meg. Akkor beszámoltunk róla, hogy a top százas lista élére budapesti gimnáziumok futottak be: az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium lett az első, őket a belvárosi Eötvös József Gimnázium, majd a Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium követte, a negyedik helyre pedig az I. kerületi Toldy Ferenc Gimnázium, az ötödikre az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium futott be. A legjobb tízbe csupán egy vidéki gimnázium, a veszprémi Lovassy László Gimnázium fért be.

„Évek óta tapasztalható, hogy az alternatív pedagógia programmal működő középiskolák iránt hatalmas az érdeklődés, a legtöbbe sokszoros a túljelentkezés. Sokan menekülő útként tekintenek rájuk, pedig jó lenne, ha a családok önmagukért és nem valami helyett választanák ezeket. Nehogy a bekerülés után derüljön ki, hogy az erőteljes sajátosságokkal bíró iskola mégsem olyan, mint amire számítottak” – magyarázta Dobos Orsolya, az Alapítványi és Magániskolák Egyesülete (AME) alternatív tagozatának vezetője kiadványunknak.

„A szülőknek azt javaslom, hogy minél több iskolát nézzenek meg, és amelyik iskola nem elég nyitott, oda ne vigyék a gyerekeket”

– tette hozzá jó tanácsként Molnár Lajos, az AME gimnáziumi tagozatának vezetője és a Kürt Alapítványi Gimnázium iskolavezetője. Molnár nem csupán a nyílt napra gondol – bár szerinte ott is rengeteg információt lehet begyűjteni az adott intézményről, „hanem arra is, hogy be lehet-e menni például máskor is körülnézni. Ha én most érintett szülő lennék, ez lenne a beugró feltételem”.

A HVG 2023-as középiskolai rangsorában nemcsak az ország száz legjobb gimnáziumának rangsorát találjátok meg, hanem rengeteg információt a vezető középiskolákról – oktatott nyelvek, szakkörök, fakultációk, külföldi tanulmányi utak –, amelyek segíthetnek a választásban. Emellett cikkeket és interjúkat is olvashattok a legfontosabb felvételi szabályokról, határidőkről, a nemzetközi iskolákról, a felvételi-előkészítőkről, a külföldi továbbtanulásról. A HVG középiskolai rangsorát rendeljétek meg itt vagy keressétek az újságárusoknál.