szerző:
Csik Veronika
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szeptember 1-jén, ha törik, ha szakad elindul az idei tanév, az iskolák sok helyen azonban még most is komoly tanárhiánnyal küzdenek. Megnéztük, az országban hol van a legnagyobb probléma.

Országosan több mint 2250 álláshirdetést dobott ki a közszféra állásportálja, a közigállás.gov.hu a "tanár" keresőszóra, kereken egy hónappal a 2022/23-as tanév kezdete előtt. Úgy tűnik, tanítóból is komoly hiány van az iskolákban, országszerte majdnem ezer - egészen pontosan 1041 - betöltetlen állást hirdetnek az oldalon, de 857 hirdetést találtunk az "óvodapedagógus" és 474-et a "gyógypedagógus" szóra rákeresve.

Ha azonban nemcsak a betöltetlen állásokra, hanem arra is rákeresünk, hol okoz a legnagyobb problémát a pedagógushiány, gyorsan kiderül, hogy Budapest és Pest-megye mellett, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében van a legtöbb betöltetlen állás: jelenleg 240 álláshirdetést dob ki a kereső a "tanár", és 110-et a "tanító" szóra keresve.

A legtöbb megyében egyébként jelenleg 40 és 80 között van a szabad tanári, és 40-60 között a tanítói állások száma, míg Budapesten ez az arány 444-161, Pest megyében pedig 402-152 a közigállás.hu alapján.

Borsod-Abaúj-Zemplén megye mellett kiugró még a szabad tanári állások száma Győr-Moson-Sopron megyében (134), Fejér megyében (143) és Somogy (103), valamint Veszprém megyében (105) is.

A hirdetések egy részében az ország egész területén természettudományos tárgyak oktatásához keresnek tanárt az iskolák, például biológia és kémia szakosokat, de informatika- és matematikatanárt is sok helyre vennének fel. Olyan iskolák is vannak, ahol már most intézményvezetőt vagy vezetőhelyettest keresnek, de az oldalon gyógypedagógusi, gyógytestnevelői, zenetanári, angoltanári állásokat is szép számmal lehet találni.

Máshol is keresnek

Jelenleg is több ezer pedagógust keresnek az iskolák és az óvodák, a betöltetlen állások száma a tanév vége óta csak emelkedett. Sok iskola már nem csak a közszféra állásportálján próbálja megtalálni a leendő tanárokat a tanévkezdésig: felpörögtek a Facebook-posztok, állásportálok és az alternatív megoldások.