Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Idén már 65 ezer forintot kell fizetni azért az íróasztalért, amelyet tavaly nyáron még 30-50 ezer forintért meg lehetett venni – több tízezer szülő szembesül majd ugyanezzel, amikor néhány hét múlva, már az iskolakezdésre készülve elkezdi nézegetni a bútorboltok kínálatát. Az alapanyaghiány, a fuvarköltségek és az ukrajnai háború miatt kilőttek a bútorárak, ez pedig sok családnál a tanévkezdés előtti kiadásokat is megdobja.
Minimum 10, de inkább 20 százalékkal emelkedett az íróasztalok és az irodaszékek ára. Van olyan gurulós szék, amelyért 15 ezer forinttal kell többet fizetni, mint tavaly, de az 50 ezres - tavaly nyáron akciósan 35 ezer forintért hirdetett - íróasztal ára is 65 ezerre emelkedett.
- ez derült ki, miután fellapoztuk a nagyobb bútoráruházak idei és tavalyi prospektusait. Néhány hét múlva több tízezer szülő kezdi majd nézegetni az üzletek kínálatát, a diákok ugyanis jellemzően az általános iskola elkezdésekor kapnak íróasztalt és gurulós széket, és sokan a középiskola kezdetén is új - a testmagassághoz passzoló - bútort kezde(né)nek használni.
Tavaly, az iskolakezdés előtt néhány héttel még azt írtuk, hogy a nagyobb bútoráruházakban akár 13 ezer forint körüli összegért is lehet kapni egyszerű, egyfiókos íróasztalt, aki viszont olyat szeretne, amelyben több fiók és szekrényes rész is van, annak mélyebben a zsebébe kell nyúlnia, az árak ugyanis 18 ezer forinttól kezdődnek, az átlagár pedig 30 ezer forint körül alakul.
Egy év alatt nagyot változott a helyzet. Újra körbenéztünk, mindenhol az egyszerűbb, olcsóbb darabokat kerestük meg. Íme, a változás:
Miért ennyire drágák a bútorok?
Az alapanyaghiány és a fuvarköltségek emelkedése már tavaly elkezdte magával húzni a bútorárakat. Tavaly novemberben az RTL híradója a Központi Statisztikai Hivatal adataira hivatkozva arról számolt be, hogy egy év alatt 13 százalékkal drágultak a konyha- és a szobabútorok, fél év alatt ugyanis duplájára emelkedett a fa, a réz és a vas ára.
A GKI Gazdaságkutató már akkor azzal számolt, hogy 2022-ben ehhez hasonló, 10-15 százalékos drágulás jöhet a bútorok piacán – ráadásul akkor még senki nem tudta, hogy Ukrajnában háború robban ki, amely a fa, a bútor és a papír árára is hatással lesz.
Mennyit kell fizetni az iskolakezdés előtt?
A magyar szülők az új tanévhez szükséges alapvető felszereléseket 15-20 ezer forintért, iskolatáskát további 15 ezer forintért vásárolnak a boltok tavalyi felmérései alapján. Ha a tornacipőtől az íróasztalig mindent felírunk a bevásárlólistánkra, gyorsan kiderül, hogy igen optimisták azok a becslések, amelyek szerint 30-40 ezer forintból meg lehet úszni az iskolakezdést.
Ennél jóval magasabb összeg megy el augusztusban, akkor is, ha egy család mindenből a középkategóriát választja. Idén ráadásul azzal is számolniuk kell a szülőknek, hogy - többek között - a fa árának emelkedése miatt a füzeteket is magasabb áron lehet majd megvásárolni.
A papír árának emelkedése miatt körülbelül 30-50 százalékkal lesznek drágábbak a füzetek, rajzlapok, vagyis minden papírból gyártott tanszer, de az iskolatáskák, tolltartók, írószerek is sokkal többe kerülnek majd, a nagykereskedők 15-30 százalékos drágulással kalkulálnak - mondta korábban az Eduline-nak a Nyomda- és Papíripari Szövetség elnöke.