Előkészítő programot kínál a BME az angol nyelvű képzésekhez, akár ennek elvégézésével is be lehet kerülni az egyetemre

A Műegyetem két szemeszteres előkészítő programot kínál az angol nyelvű alapképzési szakok iránt érdeklődők számára.

  • Tornyos Kata

A Pre-engineering Program általános célkitűzései között szerepel a természettudományos alapismeretek (matematika, fizika); az angol nyelvi kompetenciák; a választott alapképzési vagy osztatlan szaknak megfelelő szakos ismeretek fejlesztése és közösségépítő, interkulturális integrációs tevékenységek megvalósítása a hallgatók beilleszkedésének támogatására – olvasható az egyetem honlapján.

A résztvevők az első szemeszter első hat hetében online formában hallgatnák az óráikat, de a hetedik héttől és a második szemeszterben az órák már jelenléti formában zajlanának a kampuszon. A képzésben minden hallgató számára, mindkét szemeszterben kötelező tárgyak az angol, a matematika és a fizika, ezeken felül pedig a megjelölt alapképzési szaknak megfelelő specializált tárgyakat hallgatnának és egyedi kompetenciákat sajátítanának el.

A felvételt nyert hallgatóknak a felvételi eljárás során, de legkésőbb beiratkozásukkor nyilatkozniuk kell arról, hogy az előkészítő képzés elvégzését követően melyik alapképzési vagy osztatlan képzésében tervezik folytatni tanulmányaikat. Ezekre a szakokra – rendhagyó módon – felvétel nyerhető már az előkészítő képzés eredményei alapján is, a karok saját szabályozásában meghatározott követelmények szerint. Azonban, akinek az előkészítő képzés felvételi feltételeit nem sikerül teljesíteni, még mindig részt vehet a hagyományos felvételi eljárásban és az előkészítőn elért eredményektől függetlenül felvételt nyerhet a Műegyetem képzéseire.

 

 

 

Hozzászólások

Elsőként tette közzé a dolgozók bérsávjait a Corvinus: ennyit keresnek az oktatók és kutatók

A Corvinuson egy tanársegéd havi bruttó 600-900 ezer forintot, egy egyetemi tanár pedig akár 2,1 millió forintot is kereshet. A vezetői fizetések ennél is magasabbak: a rektor alapbére jelenleg közel 5,8 millió forint. Az intézmény szerint a cél az átláthatóbb bérezés és a bértranszparencia erősítése, miközben a lépéssel a hazai felsőoktatásban is úttörő szerepet vállalnak.

Heti 20 órában maximalizálná a kötelező óraszámot a Pedagógusok Szakszervezete a szakképzésben

A szakképzésben dolgozók közalkalmazotti jogállásának visszaállítását, a tanítási évre vetített munkaidőkeret megszüntetését és átláthatóbb bérrendszer kialakítását is sürgeti a Pedagógusok Szakszervezetének szakképzési és felnőttképzési tagozata. A szervezet egy 24 pontból álló javaslatcsomagban foglalta össze azokat a problémákat, amelyek szerintük azonnali intézkedést igényelnek a szakképzésben.

A PSZ szerint a NOKS-dolgozóknak beígért 25 százalékos béremelés kompromisszumos megoldás, de jó első lépés

A nevelést, oktatást közvetlenül segítő dolgozók közül sokak nettó fizetése még mindig „kettessel kezdődik” – mondta Tóth Tünde, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke a szervezet tanévzáró sajtótájékoztatóján. A PSZ elfogadná, hogy július 1-jétől megvalósuljon a korábban ígért 25 százalékos béremelés, de szerintük ez csak szükséges, nem elégséges lépés lenne.

Nemcsak a pedagógusok sztrájkjogát, hanem az iskolák autonómiáját is visszaállítaná a kormány – társadalmi egyeztetésen az új törvényjavaslat

A benyújtott törvényjavaslat célja a tankerületi fenntartású intézmények szakmai önállóságának növelése, az igazgatók jogköreinek bővítése, illetve a pedagógusok és más köznevelésben dolgozók kollektív jogainak helyreállítása. A javaslatok több olyan szabályt is módosítanának vagy hatályon kívül helyeznének, amelyeket a szakmai szervezetek évek óta napirenden tartanak.