Friss nemzetközi eredmények: tíz magyar egyetem és a CEU is felkerült a QS legújabb rangsorába

A budapesti intézmények mellett számos vidéki egyetem és a korábban magyar kötődésű külföldi egyetem, a CEU is helyet kapott a Quacquarelli Symonds tudományterületi listáján. Összegyűjtöttük a részletes eredményeket.

  • Eduline

Nyilvánosságra hozta 2023-as képzésterületi rangsorát a brit Quacquarelli Symonds (QS). A rangsorok készítői hat szempont alapján összesen 161 ország mintegy 1594 egyetemét rangsorolták, melynek során figyelembe vették az intézményhez köthető tudományos munkák idézési gyakoriságát, a munkáltatói véleményeket, az intézmény hírnevét a tudományos szférában, de a nemzetközi diákok számát és az oktatók minősítését is.

Az idei listában összesen öt tágabb tudományterület 54 szakterületén rangsorolták az egyetemeket. A bölcsészettudományok területén tarolt az Eötvös Loránd Tudományegyetem, de jeles eredményeket ért el az intézmény társadalomtudományok és természettudományok terén is, sőt, a mindössze néhány éve alakult gazdaságtudományi karának egy képzése is helyet kapott a listán a Corvinus Egyetem képzései mellett, míg az élettudományok és gyógyszerészet területén a Semmelweis Egyetem és három vidéki intézmény, a debreceni, szegedi és pécsi tudományegyetem kerültek fel a listára. Műszaki és technológiai területen Magyarország vezető egyeteme maradt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, de helyet kapott a rangsorban a Miskolci Egyetem egy képzése, az agrártudományok területén pedig a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem.

A listán szereplő magyar intézmények közül a legjobb helyezést a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem érte el, aminek az előadóművészeti képzését az 51-100. helyre rangsorolták, de megnéztük a korábban budapesti székhelyű Közép-európai Egyetem (CEU) helyezéséit is, ami sok helyen bőven lekörözte a magyar felsőoktatási intézményeket.

A részletes eredményeket itt nézhetitek meg:

KépzésQS-helyezés (2023)
Mezőgazdasági és erdészeti képzések

MATE: 151-200.

DE: 251-300.

ELTE: 351-400.

RégészetELTE: 151-200.
Biológia

SZTE: 401-450.

DE: 451-500.

ELTE: 501-550.

Üzleti tanulmányok és menedzsment

BCE: 301-350.

CEU: 401-450.

BME: 501-550.

Kémia

BME: 351-400.

SZTE: 451-500

ELTE: 551-600.

VegyészmérnökiBME: 301-350.
Számítástechnika és információs rendszerek

BME: 301-350.

ELTE: 551-600.

SZTE: 601-650.

Közgazdaságtan és ökonometria

CEU: 151-200.

BCE: 351-400.

VillamosmérnökiBME: 251-300.
ÉpítőmérnökiBME: 201-230.
GeológiaELTE: 201-250.
Jogtudomány

CEU: 151-200.

ELTE: 251-300.

NyelvészetELTE: 151-200..
AnyagtudományBME: 301-350.
Matematika

BME: 251-300.

ELTE:251-300.

Gépészmérnöki

BME: 151-200.

ME: 501-550.

GeofizikaELTE: 201-230.
Orvostudomány

SE: 201-250.

SZTE: 301-350.

DE: 351-400.

PTE: 401-450.

PszichológiaELTE: 151-200.
ElőadóművészetLFZE: 51-100.
GyógyszerészetSE: 201-250.
Filozófia

CEU: 34.

SZTE: 301-350.

ELTE: 301-350.

BME: 351-400.

Fizika, csillagászat

DE: 551-600.

SZTE: 601-620.
PolitikatudományCEU: 26.
Szociálpolitika és adminisztrációCEU: 51-100.
SzociológiaCEU: 70.
Angol nyelvELTE: 251-300.
Modern nyelvekELTE: 251-300.
AnatómiaSE: 101-150.
Neveléstudomány

ELTE: 351-380.

Hozzászólások

Pedagógusok, dolgozók a szakképzésről: „Nem diákbarát, nem oktatóbarát, pedagógiailag meg öngól”

Lannert Judit szerint a szakképzés „stabil alapokon áll”, ezt az állítást azonban sorra vitatták a bejegyzése alatt megszólaló pedagógusok és szakemberek, szerintük a rendszer ezer sebből vérzik. A technikumi tanulók túlterheltségét, a duális képzés hiányosságait, a centrumrendszer túlzott központosítását, a bürokratikus terheket és az ösztöndíjrendszer problémáit emelték ki.

Miklós György: „Olyan nagy különbségek vannak egyes iskolák között, hogy még egy 5-ös osztályzat sem mindenhol ugyanazt jelenti”

A Szülői Hang képviselője és Nahalka István oktatáskutató szerint a középiskolai felvételi rendszer, valamint a hat- és nyolcosztályos gimnáziumok körüli vita valójában a magyar közoktatás mélyebb problémáira mutat rá. Úgy vélik, a szelekció addig nem szüntethető meg, amíg jelentős különbségek vannak az iskolák között, és sok család azért próbál jobb hírű intézményt találni gyermekének, mert nem bízik a helyi iskola színvonalában.

Először díjazták azokat az iskolákat, amelyek a legtöbbet tesznek a diákok egészségéért

Tizenegy iskola nyerte el idén először az Egészségtudatos Iskola címet és a vele járó pénzjutalmat. A programot életre hívó szakemberek szerint a fiatalok egészségtudatos szemléletének kialakítása nemcsak a család és az egészségügy, hanem az iskolák felelőssége is, ezért azokat az intézményeket ismerték el, amelyek kiemelt figyelmet fordítanak tanulóik testi, lelki és mentális jóllétére.

„A nyolcosztályos általános iskola olyan, mint az egykulcsos adórendszer: a háttérben a különböző érdekek már rég szétszedték”

Elavult évfolyamrendszer, a középiskolai rendszer kettéhasadása, a gyerek- és felnőttoktatás összemosása – többek között ezek a szakképzési rendszert érintő legnagyobb problémák, állítja Hana György humánökológus, közoktatási vezető. Szerinte fontos lenne, hogy a szakképzési vezetőket is bevonják a minisztériumi konzultációkba, ha a közoktatási rendszer módszeres fejlesztése a cél.

Ideiglenesen katolikus iskola működik a vitnyédi táborban

A vitnyéd-csermajori ingatlan jelenleg oktatási célokat szolgál, ugyanis a Győri Egyházmegye fenntartásában működő kapuvári Páli Szent Vince Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda használja saját épületének felújítása idején – közölte a vagyonkezelő Széchenyi István Egyetem.