A török és a szír egyetemisták is segítenek a földrengés áldozatainak

A szír diákok gyűjtést, mentőakciókat és véradást szerveznek, a török orvostanhallgatók pedig az egyetemi kórházakban segítik a földrengésben megsérültek ellátását.

  • Eduline

A Török Felsőoktatási Tanács február 6-án adott ki közleményt arról, hogy legalább tíz törökországi régió felsőoktatási intézményeiben rendeltek el szünetet. Mahmut Özer, az ország oktatási minisztere pedig Facebookon tette közzé, hogy február 13-ig minden oktatási intézmény zárva tart a Törökországot és Szíriát sújtó 7,8-as erősségű földrengés miatt. Az ötödéves orvostanhallgatókra és a hatodéves fogorvostan-hallgatókra nem vonatkozik a döntés, rájuk ugyanis szükség van az egyetemi kórházakban - írja a University World News.

 „A régióban és a környező tartományokban működő egyetemi kórházaink sürgősségi és intenzív osztályai nyitva állnak, kapacitásuk növelése érdekében megtették a szükséges intézkedéseket” – áll a közleményben.

Ezzel egy időben a Szíriai Diákok Nemzeti Szövetsége (NUSS) is akcióba kezdett; ők az egyetemeken, egészségügyi intézményekben és kórházakban szerveznek véradási akciókat, és felszólították az egészségügyi hallgatókat, egyetemi kórházakat, hogy azonnali hatállyal nyújtsanak önkéntes segítséget az arra rászorulóknak. A diákok akciójára több szír egyetem is reagált. Az Al-Hawash magánegyetem segélykampányt és adománygyűjtést szervezett, az Aleppói Egyetem önkéntes mentőcsapatokat küldött a földrengés által sújtott régióba, számos intézmény pedig a romok eltakarításában és az otthonukat elvesztett emberek elszállásolásában segít.

Hozzászólások

A gyerek nem vezethet autót – Hogyan válik a szabadság valódi felelősséggé az iskolában?

A magyar közélet egyik visszatérő problémája, hogy a vitákban hajlamosak vagyunk a másik oldalt nem egyszerűen ellenfélnek, hanem ellenségnek tekinteni. Ez a gondolkodásmód lassan átitatja az oktatásról, a közéletről és a közintézményekről szóló beszélgetéseket is. Pedig a demokrácia lényege éppen az, hogy az egyet nem értés nem zárja ki az együttműködést. A magyar társadalom polgárosodása történelmi léptékben még mindig folyamatban van. A szabadság, az autonómia és a felelősség viszonya sokszor nem stabil kulturális tapasztalat, hanem tanulási folyamat. Ez az oktatásban különösen jól látszik.

A Fidesz szerint sok rászoruló kimaradhat az iskolakezdési támogatásból, Magyar Péter szerint így is több mint a semmi

A Fidesz-frakció szerint több ponton is ellentmond a korábbi ígéreteknek az új, 100 ezer forintos iskolakezdési támogatási rendszer. A párt azt kifogásolja, hogy a jogosultak köre nem átlátható, ezért szerintük sok rászoruló gyerek kimaradhat a támogatásból, miközben olyan családok is megkaphatják, amelyek nem szorulnak rá. Magyar Péter elismerte, hogy nem lesz tökéletes a rendszer, de jobb, mint a semmi.

A 27 nyelvvizsgát szerzett Gaál Ottó szerint „azért nem tanulnak meg tíz év alatt beszélni a gyerekek az iskolában, mert nem jutnak szóhoz”

Bár a diákok az érettségiig akár 1200-1800 nyelvórán is részt vesznek, sokan mégsem jutnak el biztos nyelvtudásig vagy egy középfokú nyelvvizsgáig. Gaál Ottó szerint ennek egyik oka, hogy a tanulók alig szólalnak meg az órákon. A kreatív nyelvtanulás módszerének kidolgozója úgy véli, egy jól begyakorolt, ezer szóból álló aktív szókinccsel le lehet nyűgözni a nyelvvizsgabizottságot, miközben a középiskolai nyelvkönyvek felét egyszerűen ki lehetne hagyni.

Lannert Judithoz kerültek az egyetemeket fenntartó kekvák alapítói jogai

A hétfőn megjelent Magyar Közlönyben közzétett, az állami alapítói joggyakorlókat kijelölő listát most azzal egészítette ki a kormány, hogy az egyetemfenntartó kekvák esetében az oktatási és gyermekügyi miniszter gyakorolja az alapítói jogokat. A közlöny egy másik módosítása alapján a Közép-európai Oktatási Alapítvány mégsem hozzá, hanem Vitézy Dávidhoz került.