Idén átalakul a tanárképzés: sokaknak vissza kell majd térniük diplomázás után az egyetemre

Ötéves tanárképzések indulnak idén ősszel, de a lerövidített képzési idő mellett más is változik.

  • Eduline

2022 őszétől egységes, ötéves képzésben tanulnak majd a tanárszakosok. A képzési idő csökkenése miatt az összes kreditszám is változik (10 félév alatt maximum 300 lehet). Megszűnik a harmadik év utáni választási lehetőség, az egységes képzésben szerzett diplomával általános és középiskolában lehet majd tanítani - erről Gerner Zsuzsa, a PTE Tanárképző Központ főigazgatója beszélt a Pécsi Tudományegyetem Online Magazinjának.

Az intézmény főigazgatója elmondta, a pedagógiai-pszichológiai elméleti és gyakorlati felkészítés modulja nem változik, a szakmódszertan kreditszáma viszont nő, és egy új, kollaborációs térrel, oktatástechnikai innovációval és mesterséges intelligenciával kapcsolatos ismeretkör is megjelenik.

Változnak a gyakorlatok is, az új képzésben részt vevők a képzés teljes időtartama alatt teljesítenek majd gyakorlatot, amely pályaismereti, pályaszocializációs gyakorlattal egészül majd ki. A tanítási gyakorlat - melyet a hallgatók gyakorlóiskolákban teljesítenek - megmarad, de több egymásra épülő elem alkotja majd, mint a hospitálás, a mikrotanítás (a tanóra részfeladatait végzi el a hallgató, vezetőtanár irányításával és részvételével), és az önálló óratartás.

Gerner Zsuzsa a szaktanári képzési rendszerről is beszámolt, ez azokat érintheti, akik középiskolában fakultációt szeretnének tanítani, vagy emelt szintű érettségire felkészíteni. Nekik a Pedagógus I. minősítés megszerzése után vissza kell jönniük az egyetemre és elvégezni a szaktanári képzést.

 

Hozzászólások

„Pontosan tudtam, milyen úgy várni a tanévkezdést, hogy nincs pénz füzetre vagy írószerekre” – Kőszegi Krisztián az iskolakezdési támogatásról

Az Országgyűlés alelnöke megköszönte a KDNP-s Juhász Hajnalkának, hogy bocsánatot kért a gyermekvédelemben történtekért, de elmondta: a hátrányos helyzetű gyerekeket cserben hagyta az előző kormány. "Nem árulok el nagy titkot: egy szegény, de szerető nagy családban nőttem fel nyolc testvérem mellett. Pontosan tudtam, milyen úgy várni a tanévkezdést, hogy nincs pénz füzetre vagy írószerekre" - kezdte hozzászólását.

Ilyen feltételek mellett kapnák vissza a pedagógusok a sztrájkjogukat a benyújtott törvényjavaslat alapján

Gyerekfelügyeletet, étkeztetést és az érettségizők felkészítését is biztosítani kellene sztrájk idején a köznevelési törvény módosítását célzó javaslat szerint. A tervezet ugyan a pedagógusok sztrájkjogát korlátozó akadályok megszüntetését ígéri, de részletesen meghatározza azt is, milyen feltételek mellett lehetne munkabeszüntetést tartani.

„Több mint száz óra pluszmunkáért bruttó 17 ezer forint járt” – így érzékeltette a pedagógusok túlzott adminisztrációs terheit Müller Anna

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját tartották kedden a parlamentben. Bár az előterjesztéshez egyetlen módosító javaslat sem érkezett, a vitában így is ütköztek az álláspontok. A kormánypárt továbbra amellett érvelt, hogy a felfüggesztéssel a túlzott adminisztrációs terhek szűnnek meg, az ellenzék az alternatíva hiányát hangsúlyozta.

Megszavazta az Országgyűlés a TÉR felfüggesztését

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját július 7-én, kedden tartották a parlamentben. Müller Anna tiszás képviselő szerint több mint száz óra pluszmunkát okozott a tanároknak a rendszer.