szerző:
Eduline

A magyart már letudtátok, holnap pedig a matekkal folytatódik az érettségi szezon. Mire kell odafigyelni? Hogyan lehet minél kevesebb pontot veszíteni?

1. Még most sem késő

Bár nem sok idő van már hátra, a matekérettségi első részének típusfeladatait még most is érdemes gyakorolni. Vegyétek elő az előző évek feladatsorait, és nézzétek át a példákat, ugyanis ezekért a rövid, egyszerűbb feladatokért harminc pont jár, vagyis ha hibátlanul megoldjátok az első tesztet, átmentek a matekérettségin.

2. Írjátok le a részmegoldásokat is

Persze nem szabad csak erre alapozni: a második, bonyolultabb feladatokból álló részbe is érdemes belekezdeni, a részmegoldásokért ugyanis akkor is jár pont, ha a végeredmény nem jó. Ugyanakkor sok pontot veszíthettek azzal, ha a végeredmény megvan, de nem írtok le minden fontos lépést.

"Legyen a megírt feladatsor áttekinthető és könnyen olvasható! A precíz és világosan levezetett feladatmegoldások nem csupán a javító tanárnak nyújtanak segítséget, hanem a visszaellenőrzésnél is könnyebb kiszúrni a saját hibáinkat. Ezzel az esetleges elszámolásokat könnyebben lehet kijavítani, mert hamarabb rátalálunk. Az ellenőrzést és a szövegesen megfogalmazott válaszokat soha ne felejtse el senki odaírni, ez is az áttekinthetőséghez és a pontossághoz tartozik és a kinézetet is javítja. Valamint erre is pont jár!

Tipikus hibák, amik tapasztalataink szerint előfordulnak: nem csinálnak kikötést, nem ellenőriznek, nem a megfelelő helyre írják a megoldást, nem töltik ki a második felében lévő négyzetet, hogy hányadik feladatot hagyják ki. (ekkor automatikusan az utolsó feladatot nullázák, még ha meg is oldotta a diák)"- nyilatkozta az eduline-nak Király Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem előkészítője, a Studium Generale Matematika Szekciójának vezetője.

Feladatsorok és megoldások az eduline-on

Az eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, iratkozzatok fel hírlevelünkre, vagy lájkoljátok Facebook-oldalunkat. Az érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

3. Használjátok a függvénytáblázatot

Azzal ugyanis a gyengébbek is összehozhatnak maguknak egy kettest, jobb esetben akár hármast is. Ehhez persze nagyon rutinosan kell használni a kiadványt: nézzétek meg, mit hol találtok a függvénytáblázatban. Jó kis feladat ma estére. "A begyakorolt függvénytábla használattal egyrészt könnyebben meg lehet találni a feladathoz illő képleteket, másrészt értékes időt lehet megspórolni, ami a gondolkodási és feladatírási időt növeli. Segítség lehet még továbbá, ha előre megjelölitek cetlikkel a könyv oldalán, hogy melyik témakör melyik oldalon kezdődik" - mondta az eduline-nak Király Tamás, a Studium Generale tanára.

4. Ezeket a témaköröket nézzétek át

A valószínűségszámítás minden évben előkerül a középszintű matekérettségin, ezért érdemes gyakorolni. De a geometria is elég jelentős témakör. Az egyenletmegoldások és a szöveges feladatok is jelentős arányt képviselnek a korábbi feladatsorokban.

5. Pihenjetek

A mai négyórás magyarvizsga után szükség van egy kis pihenésre - relaxáljatok, hallgassatok zenét, vagy ha a sport kapcsolja ki az agyatokat, menjetek el futni. Ne maradjatok fenn hajnalig, mert a matekvizsgán minden energiátokra szükség lesz.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!