szerző:
Eduline

Hány pontot vonnak le az írásbeli érettségin a helyesírási hibák miatt? Miért nem érdemes automatikusan az érvelési feladatot választani a középszintű vizsgán? Már csak két hét van a magyarérettségiig, úgyhogy szaktanár segítségével összegyűjtöttük, melyek a leggyakoribb hibák az írásbelin és a szóbelin.

Mindennek az alapja a feladat értelmezése - mondja Sági Zsuzsanna, a Budai Középiskola magyartanára, aki azt tanácsolja az érettségizőknek, hogy mielőtt bármihez hozzákezdenek az írásbelin, olvassák el figyelmesen, mit várnak a feladatsor összeállítói. A szövegértési részben szereplő műre ez többszörösen érvényes, mert ezek visszonylag hosszú szövegek, ezért csak akkor lehet a teszt végére érni, ha a diákok jól beosztják az idejüket.

Szövegalkotás: elemzés vagy érvelés?

Sági Zsuzsanna szerint a szövegalkotási rész legnehezebb feladattípusa az érvelés - könnyű csapongani, így ha nem meggyőző az érvelés, nem követhető a gondolati irány, akkor sok értékes pontot veszítenek az érettségizők. A szaktanár ezért csak azoknak javasolja, hogy a három szövegalkotási feladat közül ezt válassza, akiknek a megadott témáról valóban van véleményük, és strukturált, jól követhető szöveget tud írni. Abból ugyanis, hogy "majd csak megtelik a papír, rettenetes dolgok születnek". Az is típushiba, hogy a diákok a saját véleményüket egyetemes alapigazságként közlik.

A novella- vagy verselemzés írásakor is figyelni kell a megadott szempontokra, és azok alapján elemezni a műveket. Sági Zsuzsanna szerint a leggyakoribb hiba, hogy a diákok nem veszik észre a költői képeket a művekben, amelyeket az értelmezés helyett megmagyarázni akarnak.

Helyesírási hibák

A helyesírási hibákért legfeljebb tizenöt pontot lehet levonni. Három pontot veszíthettek, ha például hibásan használjátok a hosszú mássalhangzókat, ha keveritek a kis- és nagybetűket, hibásan kapcsoljátok az igekötőket, eltévesztitek a "j"-s és "ly"-os szavakat.

Kétpontos hibának számít az elrontott egybe- és különírás, a hosszú és rövid magánhangzók felcserélése és a rossz elválasztás. Egypontos veszteség, ha a ritkábban használt szavakat írjátok hibásan, ahogy négy-öt vesszőhiba után is egy pontot vonnak le. De a csúnya íráskép miatt is pontlevonás jár: ha rendezetlenül vagy olvashatatlanul írtok, három ponttal kaphattok kevesebbet.

Hibák a szóbelin

Meg se szólaltok, visszadobjátok a tételt - természtesen ez a legsúlyosabb hiba. Arra sem szabad várni, hogy a tanár kérdezzen, önálló feleletet kell előadni. Sági Zsuzsanna szerint típushiba, hogy - mivel a diákok vázlatot írnak a tételről - a felelet nem szépen felépített, összetett mondatokból áll. Ha a vizsga előtt felmondjátok valakinek a tételt, nem okoz majd gondot a szóbeli.

Gyakori hiba, hogy a diákok nem a művet elemzik, hanem a szerző pályaképét mutatják be. A szaktanár felhívta rá a figyelmet, hogy a műelemzéshez segédanyagot, szöveget is lehet használni – ezt gyakran elfelejtik a diákok.

Minden infó a 2014-es érettségiről

Így változnak az érettségi szabályai 2014-ben

A 2014-es tavaszi érettségi vizsgaidőpontjai

Legális puskák a matekérettségin: hogyan érdemes használni a négyjegyű függvénytáblázatot?

Milyen költők és írók kerültek elő a leggyakrabban a magyarérettségin?

Középszintű feladatsorok és megoldások magyarból

Középszintű feladatsorok és megoldások matekból

Emelt szintű feladatsorok és megoldások történelemből

Emelt szintű feladatsorok és megoldások magyarból

Középszintű feladatsorok és megoldások biológiából

Ezek a legnehezebb témakörök a matekérettségin

Középszintű feladatsorok és megoldások németből

Középszintű feladatsorok és megoldások angolból

Kidolgozott érettségi témakörök matekból, történelemből és magyarból

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!