Közlekedési káosz, stressz és idegesség, teljes "rövidzárlat" a fejben - sok minden problémát okozhat az érettségin.
1. Leáll a metró, késik a busz/villamos, nem jön a vonat, hatalmas a dugó
Könnyen előfordulhat. Minden évben van jó néhány érettségiző, aki valamilyen közlekedési probléma miatt késik el az írásbeliről. Tavaly például a töriérettségi reggelén leállt a hármas metró, volt olyan diák, akiért saját tanára ment el robogóval.
Folyamatosan frissülő tudósításunkat itt találjátok a matekérettségiről.
Hogyan lehet elkerülni a bajt?
Az írásbelik napján legyen nálatok néhány ezer forint taxira, és mentsétek el a telefontokba legalább két taxitársaság számát - ha késik a busz, nem jár a metró vagy más közlekedési probléma van, hívjatok taxit, és kérjétek meg a sofőrt, hogy a lehető legrövidebb útvonalon vigyen titeket az iskolába.
2. Nem bírtok reggelizni az idegesség miatt
Előfordulhat, hogy egy falat sem megy le a torkotokon az idegesség miatt, pedig a vizsgák hosszúak - számoljatok azzal, hogy van olyan tantárgy, amelynek az írásbelije négyórás, vagyis reggel 8-tól egészen délig tart. Nem jó, ha a feladatokról az éhség tereli el a figyelmeteket.
Kellemetlen meglepetés érheti jövő hétfőn azokat az érettségizőket, akik csak a novellaelemzés szempontjaiból készülnek fel. Milyen műfajok fordulhatnak elő a középszintű magyarérettségin? „A magyarérettségin a novellaelemzést tervezem választani. Tudom, hogy előre nem lehet tudni, hogy melyik téma lesz jobb, de nekem az szimpatikusabb eddig. Mit ajánlanátok hozzá?"
Hogyan lehet elkerülni a bajt?
Legalább egy turmixot vagy egy joghurtot egyetek/igyatok reggel, és mindenképpen vigyetek magatokkal némi ennivalót a vizsgára. Van, aki jobban tud lazítani, amikor már megérkezik az iskolába, ilyenkor elmajszolhattok egy szendvicset. Az írásbelire is vigyetek be egy kis csokit, szőlőcukrot és persze innivalót.
3. Teljes rövidzárlat
Megkapjátok a feladatsort, és hirtelen semmi nem jut eszetekbe? Van, amikor a stressz, a kialvatlanság és az izgalom rövidzárlatot okoz a vizsgázók fejében. Nem kell megijedni.
Hogyan lehet elkerülni a bajt?
Csukjátok be a szemeteket néhány pillanatra, lélegezzetek mélyeket, majd nyugodtan kezdjétek el átolvasni az egész feladatsort. Jelöljétek meg azokat a feladatokat, amelyeket kapásból meg tudtok oldani, és kezdjétek ezekkel. Így lesz némi sikerélményetek, mielőtt nekifutnátok a nehezebb feladatoknak.
Milyen legális puskákat használhattok a 2018-as érettségin? Milyen vizsgákon vehetitek elő a négyjegyű függvénytáblázatot, a helyesírási szótárt vagy a számológépet? Négyjegyű függvénytáblázat A matematika-, a kémia- és a fizikavizsgán is használhatjátok a négyjegyű függvénytáblázatot (egyidejűleg akár többfélét is).
4. Félreértitek a feladatot
Gyakori hiba, hogy az érettségizők nem olvassák el elég alaposan a feladat szövegét, emiatt félremegy a megoldás. Ha egy matekpélda szöveges választ kér, akkor szöveges választ kell adni ahhoz, hogy megkapjátok a maximális pontszámot. Ha történelemből egy feladat egy adott korszak résztémájáról kér esszét, akkor ne a korszak általános bemutatásáról szóljon a teljes szöveg.
Hogyan lehet elkerülni a bajt?
A szaktanárok azt tanácsolják, minden feladatot legalább kétszer olvassatok át, a lényeges elemeket pedig húzzátok alá. Ez segít koncentrálni a feladatra.
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.
És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.
Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.
Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat. A 2018-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.
|