Felvételi 2025: négy tárgyból is lehet érettségi átlagot számolni?

Az Oktatási Hivatal az egyik felvételizőnek küldött levelében úgy fogalmazott, hogy lehet, de a rendszer mégis mást mutat.

Az Eduline szerkesztősége az elmúlt napokban több megkeresést kapott azoktól a diákoktól, akik az Óbudai Egyetem gazdasági képzésére készülnek, és ötödik tárgyként földrajzból érettségiztek.

Elszámolták a pontjaidat?
Több pontot lenne, mint amennyit látsz a Felviben, akkor írd meg nekünk az [email protected].

Az Óbudain egyébként furcsán számolják a pontokat a földrajz esetében, mert az érettségi pontoknál figyelembe veszik, de a tanulmányi pontokba tartozó érettségi átlagnál már nem. (Feltehetően adminisztratív hiba történt, mert jövőre már az érettségi átlagnál is beszámítják a földrajzot.)

A legfontosabb tudnivalók a 2025-ös felsőoktatási felvételiről

Emiatt ezeknél a felvételizőknél idén nem számolnak tanulmányi pontokat, hanem az érettségi pontjaikat duplázzák. Ezzel azonban többen rosszabbul járnak.

Az egyikük írt az Oktatási Hivatalnak is, hogy lehet-e négy tárgyból számolni az érettségi pontokat, ahonnan írásban az alábbi választ kapta:

Amennyiben a jelentkező érettségi bizonyítványában ötnél kevesebb – de legalább négy – vizsgatárgyból szerzett osztályzatot, akkor az átlag megállapításakor csak ezeket kell figyelembe venni.

Szerkesztőségünk is megkereste az OH-t, hogy valóban lehet négy tárgy alapján számolni az érettségi átlagot a 2025-ös felvételi eljárásban vagy sem. Amint kérdésünkre válaszolnak, cikkünket frissítjük.

 

 

 

Hozzászólások

Megvannak az érettségi hivatalos eredményei: magyarból romlottak, töriből javultak az átlagok

Könnyebb töri, nehezebb magyar és szinte változatlan matek – nagyjából így foglalhatók össze a 2026-os érettségi eredményei. Magyarból középszinten több mint három százalékponttal csökkent az országos átlag, történelemből viszont csaknem ugyanennyivel nőtt. Matekból és angolból alig változtak az eredmények 2025-höz képest, emelt szinten pedig több tárgynál éppen ellentétes trend rajzolódott ki.

„Olyan emberekre van szükség, akik egy kicsit másképp ketyegnek tanárként”

Az a kérdés, hogy milyen tanárokra van szükség az iskolákban, első látásra egyszerűnek tűnik. A legtöbben azt válaszolnák: jól képzett, elkötelezett, a tantárgyukat szerető pedagógusokra. Mindez természetesen igaz. Mégis, ha végignézünk azokon az iskolákon, amelyek hosszabb időn keresztül képesek voltak valódi változást létrehozni, azt látjuk, hogy valami más is közös bennük. Vélemény.

Elkészült a jelentés a tankerületi rendszer átvilágításáról: Lannert Judit szerint „a bürokrácia nőtt, az intézmények mozgástere szűkült”

Nem tette hatékonyabbá a köznevelési rendszert a központosítás, sőt tovább mélyültek a pedagógushiányból, az alulfinanszírozottságból és a túlzott adminisztrációból fakadó problémák – Lannert Judit szerint ez az egyik legfontosabb megállapítása annak az átfogó átvilágításnak, amely a Klebelsberg Központ és a tankerületi rendszer működéséről készült. A jelentést a kormány elfogadta, és ennek alapján döntött a köznevelés irányításának átalakításáról.