Segítség az angolérettségihez, hogy biztosan jól sikerüljön az íráskészség feladat

Az angol középszintű érettségi íráskészség részében két (egy rövid és egy hosszú) fogalmazást kell írnotok 60 perc alatt. A két feladatra összesen 33 pontot kaphattok. Mutatjuk, hogy mikre figyeljetek oda, hogy a rövidebb fogalmazás jól sikerüljön.

Az angol középszintű érettségi IV. részének első feladatában egy körülbelül 80-100 szavas rövid fogalmazást kell írnotok. A szabályok szerint a szöveg terjedelme nem lehet kevesebb 40, és nem lehet több 150 szónál. A feladatra összesen 11 pontot kaphattok.

A legfontosabb tudnivalók a 2024-es érettségiről

A feladat értékelése során három fő szempontot vesznek figyelembe:

1. A feladat teljesítése és a szöveg hosszúsága

Itt akkor kaphattok pontot, ha a leírásnak megfelelően dolgoztátok ki a feladatot: arról írtatok-e, amit a feladat kért, illetve megfelelő hosszúságú lett-e a szövegetek. Figyeljetek rá, hogy a feladat leírásában szereplő kérdéskörök mindegyike szereplejen a szövegetekben.

Ezért a részért maximum 5 pontot kaphattok. Ha a szöveg túllépi a 150 szót, akkor 1 pont levonás jár érte. Abban az esetben, ha nem éri el a 40 szót, akkor pedig 0 pontot kaptok az 5-ből.

2. Szókincs, kifejezésmód

Ebben a részben azt értékelik, hogy a szókincs használata megfelel-e a témának, a szituációnak és a közlési szándéknak. Ahhoz, hogy itt is megkapjátok a maximum pontot, a szóhasználatnak legalább B1-es szinten kell lennie.

Kerüljétek el a szóismétléseket, és próbáljátok meg a sokszínűségre törekedni. Ezért összesen 3 pontot kaphattok.

3. Nyelvhelyesség, helyesírás

Ennél azt veszik figyelembe, hogy az általatok megírt szöveg megfelel-e a mondattan, az alaktan és a helyesírási normáknak. A pontozásban az is számít, hogy az esetleges nyelvi hibák mennyiben akadályozzák az olvasót abban, hogy a szöveget első olvasásra teljes egészében megértse.

Ha elkészültetek a szöveggel, alaposan olvassátok át, hogy nem tartalmaz-e helyesírási hibákat. A feladatnak erre a részre is maximum 3 pontot kaphattok.

Az előző évek érettségi feladatsorait itt tudjátok megtekinteni. Az élő idegen nyelv részletes érettségi vizsgakövetelmményeit pedig itt találjátok.

 

Hozzászólások

Pukli István: „A pedagógus sok mindenre jó, ezért minden rá is marad”

„A magyar tanárok kevesebbet dolgoznak, mint a németek.” „Kevesebb gyerek jut egy pedagógusra, mint Nyugat-Európában.” „A minőségbiztosítás a szakmai színvonalat szolgálja.” Az elmúlt másfél évtizedben a magyar oktatáspolitikát kísérő kormányzati kommunikáció visszatérően ilyen állításokra épült. A mondatok mögött valóban vannak statisztikák, összehasonlítások és mérhető mutatók. A probléma inkább az, hogy ezek önmagukban nagyon keveset mondanak el arról, hogyan működik valójában egy iskola, és milyen terhek nehezednek ma a pedagógusokra.

A Rubovszky Rita által korábban vezetett iskolát ért bántalmazási vádakra reagált a fenntartó: „Ajtónk nyitva áll azok előtt, akiket sérelem ért”

Közleményben reagált a Patrona Hungariae Katolikus Iskolaközpontot ért vádakra a fenntartó Boldogasszony Iskolanővérek magyar tartományának főnöknője. Lobmayer M. Judit azt írta, hogy nyitottak a párbeszédre azokkal a volt diákokkal, akik sérelmekről és bántalmazó iskolai légkörről számoltak be az elmúlt hetekben.

Szó sem volt a mindennapos testnevelés megszüntetéséről – Lannert Judit szerint a jelenlegi rendszert kell átgondolni

Sok iskolában folyosón, udvaron vagy akár tanteremben tartják a testnevelésórákat, gyakran megfelelő infrastruktúra és átöltözési lehetőség nélkül – erről is beszélt Lannert Judit az Országgyűlés keddi ülésén. A miniszter szerint nem a mindennapos testnevelés megszüntetéséről van szó, hanem arról, hogy a jelenlegi rendszert át kell gondolni.