A debreceni a legnépszerűbb vidéki egyetem

Az elsőhelyes jelentkezések számát tekintve a Debreceni Egyetem (DE) a legnépszerűbb vidéki felsőoktatási intézmény, csak az Eötvös Loránd Tudományegyetem előzi meg - közölte Fábián István egyetemi tanár, rektor.

  • Eduline

Országosan összesen csaknem 141 ezren adtak be felvételi kérelmet, közülük 10 786-an a Debreceni Egyetemet jelölték meg első helyen - mondta. Fábián István beszédes adatnak nevezte, hogy az öt hazai kutatóegyetemet jelölte meg első helyen a jelentkezők 35,7 százaléka, további csaknem 20 százalék az öt kiváló egyetemet; a jelentkezők kevesebb mint felén pedig a többi 59 felsőoktatási intézmény osztozik.

 

Jávor András professzor, a DE oktatási rektorhelyettese hozzátette: az idén a Debreceni Egyetemen négy osztatlan, 70 mester-, 62 alapképzési szakra és 16 felsőfokú szakképzésre lehetett jelentkezni. Hol áll a Debreceni Egyetem a felsőoktatási rangsorokban? Itt az összes képzési terület rangsorát megtalálod.
A Debreceni Egyetem főépülete - a legnépszerűbb vidéki intézmény
Wikipedia

Nincs keretszám, csak a pontszám számít, "bele kell húzni", hogy minél többen bekerüljenek az intézménybe - biztatta a végzős középiskolásokat a professzor. Elmondta azt is, hogy népszerűek a DE mérnöki képzései: vegyészmérnöknek 109-en, villamosmérnöknek 102-en jelentkeztek az alapszakokra, míg a vegyész mesterképzésre 54-en, a biomérnök mesterképzésre 58-an jelentkeztek.

 

Ugyanakkor siralmas a kémia- és a fizikatanári szakra jelentkezők száma - jegyezte meg a vegyészprofesszor Fábián István rektor. Elmondása szerint kémiatanári szakra az országban hatan jelentkeztek nappali tagozatra, közülük egy hallgató a DE-re. Néhány éven belül elfogynak a fizika- és kémiatanárok? Összefoglalónkat itt olvashatod el.

 

Az országosan kilenc, fizikatanári szakra jelentkező hallgatóból az idén egy sem kezd tanulmányokat az egyébként jelentős fizikusképzési hagyományokkal büszkélkedő Debrecenben - mondta Fábián István.

MTI 

 

Hozzászólások

„A naplemente és a csillagos égbolt is lefordítható a fizika nyelvére” – így szeretteti meg diákjaival a természettudományokat a fizika-kémia-biológia tanár

Piros pontokkal, újraírható dolgozatokkal és jól időzített dicséretekkel igyekszik megszerettetni a természettudományokat diákjaival Galyó Tünde. A biológia-kémia szakos pedagógust néhány éve váratlanul kérték fel fizikatanárnak, ő pedig a feladatot nemcsak elvállalta, hanem munka mellett fizikatanári diplomát is szerzett. Szerinte a fizikát, a kémiát és a biológiát nem bemagolni kell, hanem felfedezni – és ehhez sokszor előbb a diákok önbizalmát kell felépíteni, mint a tantárgyi tudását.

Rubovszky Rita: „A végén egészen biztosan nem kapnak több pénzt az egyházi iskolák”

Nem az állami és egyházi iskolák szembeállítása, hanem az oktatási rendszer valódi problémáinak kezelése kell, hogy meghatározza a következő évek oktatáspolitikáját – erről beszélt Rubovszky Rita, aki szerint a társadalmi leszakadás, a gyerekek megváltozott igényei, a pedagógusok túlterheltsége és a finanszírozási rendszer finomhangolása fontosabb kérdések, mint az ideológiai viták.

„Nem válhatnak bűnbakká az SNI-s és BTMN-es gyerekek” – utcára vonulnak az integrált oktatás feltételeiért az érintett szülők

Június 19-én, pénteken országos demonstrációt tartanak Budapesten az integrált oktatás feltételeinek biztosításáért. A szervezők szerint a magyar közoktatás jelenleg nem képes megfelelő támogatást nyújtani sem a sajátos nevelési igényű (SNI), sem a beilleszkedési, tanulási és magatartási nehézséggel (BTMN) élő gyerekeknek, miközben a problémák következményeit a diákok, a szülők és a pedagógusok viselik.

Többször ütötte gyomorszájon diákját az esztergomi ferences iskola prefektusa, a szülők szerint rendszeresek a megalázó büntetések az intézményben

Saját bevallása szerint is elvesztette az önuralmát az esztergomi Szent Antal Ferences Gimnázium és Kollégium egyik prefektusa, amikor egy diák fegyelmezése közben a zuhanyzóba vonszolta a fiút, majd többször gyomorszájon ütötte. A Telex cikke az eset nyomán arról is írt, hogy az intézményben a pedagógiai eszköztár része a megalázó büntetés.