"A tudás veszélyes" - beszóltak a kormánynak a budapesti gimnazisták

Flashmobot tartottak budapesti középiskolások az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) Szalay utcai épülete előtt. A diákok az eduline tudósítójának azt mondták, azt akarták megmutatni a kormánynak, hogy nem feledkeztek meg a közoktatást és a felsőoktatást érintő problémákról.

  • Kiss Bori
eduline/Kiss Bori

"Gondolkodom, tehát probléma vagyok", "A tudás veszélyes", "Tesizzünk sokat, hogy lúdtalpunk legyen", "Tanuljunk latint, mert az a nehezebb", "Töröljék el a tankötelezettséget" és "Írjuk újra a törikönyvet" - ilyen feliratú lapokat tartottak a csütörtök délutáni flashmob résztvevői, akik közül a legtöbben a budapesti gyakorlógimnáziumokban, a Trefortban, a Radnótiban és az Apáczaiban tanulnak. 

A húsz-huszonkét diák a Magyar Tudományos Akadémia épületénél találkozott, onnan vonultak át az erőforrás-minisztérium épülete elé, ahol fehér maszkot vettek fel, és néma demonstrációba kezdtek. A középiskolások az eduline tudósítójának azt mondták, az iskolák államosítása és a tantervek egységesítése ellen tiltakoznak. "Nem akarunk visszatérni a Kádár-korszakba, nem akarjuk, hogy arctalan diákokat neveljenek az iskolák, pedig most minden döntés erről szól" - mondta a Fazekas Mihály Gyakorlógimnázium egyik diákja.

A gimnazisták azért időzítették április közepére a flashmobot, "mert meg akartuk mutatni, hogy - bár a végzősök most az érettségire készülnek - nem feledkeztünk meg a problémákról, és még mindig várjuk, hogyan oldja meg ezeket a kormány". A flashmobról további képeket itt találtok.

Hozzászólások

„Pontosan tudtam, milyen úgy várni a tanévkezdést, hogy nincs pénz füzetre vagy írószerekre” – Kőszegi Krisztián az iskolakezdési támogatásról

Az Országgyűlés alelnöke megköszönte a KDNP-s Juhász Hajnalkának, hogy bocsánatot kért a gyermekvédelemben történtekért, de elmondta: a hátrányos helyzetű gyerekeket cserben hagyta az előző kormány. "Nem árulok el nagy titkot: egy szegény, de szerető nagy családban nőttem fel nyolc testvérem mellett. Pontosan tudtam, milyen úgy várni a tanévkezdést, hogy nincs pénz füzetre vagy írószerekre" - kezdte hozzászólását.

Ilyen feltételek mellett kapnák vissza a pedagógusok a sztrájkjogukat a benyújtott törvényjavaslat alapján

Gyerekfelügyeletet, étkeztetést és az érettségizők felkészítését is biztosítani kellene sztrájk idején a köznevelési törvény módosítását célzó javaslat szerint. A tervezet ugyan a pedagógusok sztrájkjogát korlátozó akadályok megszüntetését ígéri, de részletesen meghatározza azt is, milyen feltételek mellett lehetne munkabeszüntetést tartani.

„Több mint száz óra pluszmunkáért bruttó 17 ezer forint járt” – így érzékeltette a pedagógusok túlzott adminisztrációs terheit Müller Anna

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját tartották kedden a parlamentben. Bár az előterjesztéshez egyetlen módosító javaslat sem érkezett, a vitában így is ütköztek az álláspontok. A kormánypárt továbbra amellett érvelt, hogy a felfüggesztéssel a túlzott adminisztrációs terhek szűnnek meg, az ellenzék az alternatíva hiányát hangsúlyozta.

Megszavazta az Országgyűlés a TÉR felfüggesztését

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját július 7-én, kedden tartották a parlamentben. Müller Anna tiszás képviselő szerint több mint száz óra pluszmunkát okozott a tanároknak a rendszer.