Az MTA elnöke a közoktatásról: Az utolsó pillanatban vagyunk

A Magyar Tudományos Akadémia elnöke szerint az utolsó pillanatban vagyunk, hogy tegyünk valamit az oktatás érdekében.

  • Eduline
MTI / Mohai Balázs

Lovász László ezt az EMMI által szervezett, A jövőért, gyermekeink oktatásáért című konferencián mondta.

Lovász a rendezvényen arról is beszélt, hogy „a köznevelés, oktatás helyzete jelentősen romlott, és ez objektíven mérhető például a PISA-felmérésekben vagy az innovációs mutatókban”.

Szerinte a mostani tiltakozásokkal megvan a lelkesedés és az energia arra, hogy valami változást érjenek el a közoktatásban. Azt mondta, a kormánytól több támogatást vár, és a hibákat el kell ismerni. A kerekasztal szerint nem arra való, hogy kiengedjék a gőzt, hanem szakmailag kell eredményeket elérni.

Lovász szerint a terhet a tanároknak is vállalni kell, mert az új bevezetése mindig többletmunkával és nagyobb frusztrációval jár.

A tanárok és diákok lázadásáról minden friss hírt itt értek el.

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.