Újabb iskolautca jöhet Budapesten, teljesen kitilthatják az autókat az iskola elől

Józsefváros második iskolautcáját alakíthatják ki a Német utcában. Az önkormányzat tervei szerint a Németh László Általános Iskola előtti útszakasz akár teljesen autómentessé is válhat.

Gyalogos-kerékpáros zónává, úgynevezett iskolautcává alakítaná át a Német utca egy részét a Józsefvárosi Önkormányzat – írja az Építészfórum beszámolója alapján.

Egyelőre két lehetőségről egyeztetnek. Az egyik szerint a Németh László Általános Iskola előtti szakaszról teljesen kitiltanák az autókat, a másik változatban viszont megmaradna az átmenő autóforgalom, miközben közvetlenül az iskola előtt egy biztonságosabb, nagyobb teret alakítanának ki.

Az átalakítás ötlete egy lakossági felmérés után került napirendre. A kérdőívet 470-en töltötték ki, és a válaszadók 70 százaléka támogatta, hogy iskolautcát hozzanak létre a Német utcában.

A beruházást európai uniós forrásból finanszíroznák. Józsefváros az Egészséges utcák programban 2,5 milliárd forintot fordíthat hasonló fejlesztésekre.

Nem ez lenne az első iskolautca Budapesten

Józsefvárosban már működik hasonló megoldás: az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium környékén, a Trefort utcában korábban alakítottak ki iskolautcát. Az utca szinte teljes hosszában és teljes szélességében autómentessé vált.

A XVII. kerületben, a Gregor József Általános Iskolánál szintén bevezettek egy hasonló rendszert a BKK Sulizóna programjában. Ott nem tiltották ki végleg az autókat, hanem a reggeli iskolakezdés idején korlátozzák a forgalmat, ekkor az érintett szakaszt csak gyalog, kerékpárral vagy rollerrel lehet használni.

Az iskolautcák célja, hogy az intézmények közvetlen környezetében csökkentsék az autóforgalmat, és biztonságosabbá tegyék az iskolába érkező és onnan távozó gyerekek közlekedését.

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.