Osztálytársát és az igazgatóhelyettest is megütötte egy ceglédi diák, vádat emeltek ellene

A diák a kompetenciamérés közben nem volt hajlandó dolgozni, a kialakult vita pedig tettlegességig fajult.

Közfeladatot ellátó személy elleni erőszak bűntette és más bűncselekmények miatt emelt vádat a Budakörnyéki Járási Ügyészség egy ceglédi fiúval szemben – derül ki a Pest Vármegyei Főügyészség közleményéből.

A vádirat szerint az eset 2025 szeptemberében, egy középiskolai kompetenciamérés alatt történt. A diák nem akarta megoldani a feladatokat, emiatt szóváltásba keveredett a teremben tartózkodó pedagógusokkal. A fegyelmezés érdekében az egyik tanár az iskola igazgatóhelyettesét is a tanterembe hívta.

A fiú az igazgatóhelyettessel is vitába szállt, a konfliktus során trágár kifejezésekkel illette, majd egyszer ököllel megütötte. A pedagógus a bántalmazás következtében könnyű sérüléseket szenvedett. A jogszabályok szerint a pedagógus közfeladatot ellátó személynek minősül, így az ellene elkövetett erőszak súlyosabb megítélés alá esik.

A közlemény szerint a történtek előtt nem sokkal a fiatalkorú egy osztálytársával is konfliktusba került: festékkel leöntötte a diák ruháját. Miután a sértett jelezte az esetet a tanárnak, a fiú bosszúból megverte az osztálytársát.

Az ügyészség a fiatalkorút közfeladatot ellátó személy elleni erőszak bűntette mellett alapeseti és minősített könnyű testi sértés vétségével vádolja. A vádlott bűnösségéről a Ceglédi Járásbíróság dönt majd.

 

Hozzászólások

Lannert Judit miniszteri munkájának első 100 napjáról számolt be: szemléletváltás az oktatásban, kevesebb bürokrácia és több szabadság

Lannert Judit gyermek- és oktatásügyi miniszter száz nappal kinevezése után részletesen összegezte eddigi munkáját egy Facebook-posztban. Kiemelte az oktatásban szükséges alapvető szemléletváltást, a túlzott központosítás lebontását és az intézmények, pedagógusok szakmai szabadságának megerősítését.

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.

Radó Péter a kormány első 100 napjáról: „Mit tehet egy minisztérium, melynek még sem szakemberei, sem intézményei, sem pedig pénzügyi erőforrásai nincsenek?”

Száz nap után még korai lenne mérleget vonni az új kormány oktatáspolitikájáról, de már látszanak azok a dilemmák, amelyek hosszabb távon eldönthetik, valódi rendszerváltás történik-e a közoktatásban – véli Radó Péter oktatáskutató. Szerinte szakmai értelemben radikális fordulat kezdődött, miközben továbbra sem világos, hogy a kormány végül szakít-e a NER centralizált oktatásirányításával.