Központi írásbeli 2026: az ELTE Nyelvtudományi Kutatóközpontja is beszáll a „pontvadászatba”
A ELTE Nyelvtudományi Kutatóközpont és Lexikológiai Intézete felajánlotta a segítségét a felvételiző diákoknak és szüleiknek a feladatlapokkal kapcsolatban.
Fontos kérdésre válaszolunk a 2026-os középiskolai felvételivel kapcsolatban.
Becsúszott egy magatartás vagy szorgalom négyes, és izgultok, hogy ez vajon beleszámít-e a középiskolai felvételin a hozott pontok számításánál?
Van egy jó hírünk, nem. Mindegyik középiskolában csak a diák általános iskolai tanulmányait igazoló, az elektronikus nyilvántartásban rögzített osztályzatait vehetik figyelembe.
Az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint
a tanulmányi eredményekbe a magatartás és szorgalom értékelése nem számítható be.
A középiskolai felvételi következő fontos dátuma: február 19. Az általános iskolák ezen a napon továbbítják a tanulói és jelentkezési lapokat, ekkor történik meg tehát a hivatalos jelentkezés a kiválasztott középfokú iskolákba. Ha valaki hat- vagy nyolcosztályos gimnáziumba jelentkezik, a szükséges űrlapok kitöltését és benyújtását egyénileg intézik.
A ELTE Nyelvtudományi Kutatóközpont és Lexikológiai Intézete felajánlotta a segítségét a felvételiző diákoknak és szüleiknek a feladatlapokkal kapcsolatban.
A legkomolyabb középiskolák az írásbeli után általában szóban is szeretik meghallgatni a hozzájuk jelentkezőket. A szóbeli felvételik idén március 2 és 19 között lesznek. Március 20-ig pedig minden középiskolának közzé kell tennie az ideiglenes felvételi jegyzékét.
Miután beszámoltunk arról, hogy az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium igazgatója Csapodi Zoltán fideszes képviselőktől kért segítséget a polgári engedetlenség idején még 2022-ben, kaptunk egy olvasói levelet azoktól az akkori trefortos pedagógusoktól, akik részt vettek az akcióban. A szöveget változtatás nélkül közöljük.
Két fia kabátban tanulta végig a téli tanórákat a fűtetlen iskolában, egyikük egy évig nem tanult idegen nyelvet tanárhiány miatt, a másik osztályában pedig kéthavonta cserélődtek a matematikatanárok. A közoktatás problémáira világított rá a parlamentben Kalázdi-Kerekes Kinga.
Új érdekvédelmi szervezet létrehozását jelentették be a magyar irodalmi élet szereplői. Az Irodalmi Szakszervezet célja, hogy az írók, szerkesztők, műfordítók és irodalmárok számára szervezett érdekképviseletet biztosítson egy olyan időszakban, amikor a szakma képviselői szerint egyre nagyobb a létbizonytalanság, miközben munkájuk a magyar kultúra egyik alapját jelenti.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint a jelenlegi központosított szabályozás nem veszi kellően figyelembe a gyerekek egyéni fejlődését, ezért a döntési jogkörök visszaadását, valamint a határidők rugalmasabbá tételét sürgetik.