Közel 300-szor kellett intézkedniük az iskolaőröknek az idei tanévben

A legtöbb esetben a diákok által bevitt szúró- vagy vágóeszközök miatt.

  • Rodler Lili

Az idei tanévben, tavaly szeptember 1-jétől idén június 13-ig 298 esetben kellett intézkedniük az iskolaőröknek – közölte a Népszava megkeresésére az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK). Ez 68 alkalommal több a tavalyi év végi összesített adathoz képest.

A rendőrség tájékoztatás a szerint túlnyomóan garázdaság, közfeladatot ellátó személy elleni erőszak és kábítószer birtoklása bűncselekmények miatt volt szükség az intézkedésekre. Azt is hozzátették, hogy az eljárások többségét a tanulók által az iskolába vitt szúró- vagy vágóeszközök miatt indították, de garázdaság szabálysértésre is volt példa, emellett az év végi időszakban az iskolaőröknek több esetben pirotechnikai eszközök birtoklása miatt kellett intézkedniük.

A mostani tanévben testi kényszer alkalmazására 50 esetben, bilincs használatára 2 alkalommal, vegyi eszköz használatára pedig 1 esetben volt szükség.

Az ORFK a hírportál megkeresésére azt is közölte, hogy az iskolaőri programban az idei tanévben 933 oktatási intézmény szerepel, az állományban lévő iskolaőrök száma pedig 842 fő volt június 1-jén. Szeptember elsejével még csak 799 fő volt állományban. Ugyanakkor a Népszava szerint az adatokból az is látszik, hogy még több iskolaőrre lenne szükség.

 

Hozzászólások

„Nem a betűkkel kellene kezdeni az olvasást” – Fóti Péter szerint a gyerekek nem úgy tanulnak, ahogy az iskola tanítja őket

Fóti Péter oktatáskutató az alsó tagozatos oktatás egyik alapvető hibájának látja, hogy a tanulást a betűk, a szótagok és a számjegyek megtanításával kezdi, miközben a gyerekek természetes módon először mindig az összefüggéseket és a jelentést értik meg. Szerinte az olvasás, az írás és a matematika tanításában az összefüggések megértésének kellene megelőznie a részek elemzését, ami az alsós pedagógia gyökeres átalakítását is szükségessé teszi. Vélemény.

Nyolcszáznál is több kiadvány érkezett a kormány tankönyvpályázatára, a minisztérium a 45 milliárdos szerződést is felülvizsgálta

A tankönyvpiac átalakításának első kézzelfogható lépéseiről számolt be az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium. A tárca szerint több mint 800 kiadvány érkezett a tankönyvkínálat bővítését célzó pályázatra, emellett felülvizsgálták a KELLO és az Alföldi Nyomda között kötött, 45 milliárd forintos keretmegállapodást is. A minisztérium szerint mindez a pedagógusok szabad tankönyvválasztásának visszaállítását készíti elő.

Bérrendezést és rendszeres érdekegyeztetést kérnek a bölcsődei dolgozók – megkezdődtek a tárgyalások a minisztériummal

Nem szeretne kimaradni a bölcsődéket érintő szakmai egyeztetésekből a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete – ezt is jelezték Kereki Judit államtitkárnak. Az egyeztetésen szó volt a bölcsődei bérek rendezéséről, az intézmények finanszírozásáról, illetve egy rendszeres ágazati érdekegyeztető fórum létrehozásáról is.