Nőtt az iskolaőrök száma, idén már kétszer intézkedtek tiltott tárgyak miatt

Hat alkalommal pedig valamilyen más esetben kellett közbelépniük.

  • Székács Linda

Bár még csak két hete tart a tanév, az iskolaőrök szeptember 1-je óta hat alkalommal intézkedtek ahhoz hasonló okok miatt, mint a garázdaság, testi sértés, kábítószer birtoklása, különböző vagyon elleni cselekmények és tanulók által az iskolába vitt szúró- vagy vágóeszközök. Kétszer pedig azért, mert közbiztonságra különösen veszélyes, vagy 18 éven aluliak számára nem értékesíthető, az idei tanévtől hatályos rendelet szerint az iskolában tiltott tárgyat birtokoltak - válaszolta a Népszava megkeresésére az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK). Mindkét esetben rendőrségi eljárást indítottak.

Az ORFK tájékoztatása szerint használatukban korlátozott tárgyak miatt - ide tartoznak az okostelefonok, okosórák, tabletek, laptopok is - még nem kellett intézkedniük sem a rendőröknek, sem az iskolaőröknek. Az iskolaőrök feladatkörében nem is szerepel a használatukban korlátozott tárgyakkal kapcsolatos szabályok betartatása.

Az iskolaőrök száma egyébként két hónap alatt 731-ről 799-re nőtt, míg a programban összesen 933 iskola vesz részt, ezekből összesen 781-ben van iskolaőr. Az iskolaőri állomány feltöltöttsége 86 százalékos. Vannak tehát olyan iskolák, ahol szeretnék, ha lenne, de egyelőre még nincs iskolaőr.

 

Hozzászólások

Lannert Judit miniszteri munkájának első 100 napjáról számolt be: szemléletváltás az oktatásban, kevesebb bürokrácia és több szabadság

Lannert Judit gyermek- és oktatásügyi miniszter száz nappal kinevezése után részletesen összegezte eddigi munkáját egy Facebook-posztban. Kiemelte az oktatásban szükséges alapvető szemléletváltást, a túlzott központosítás lebontását és az intézmények, pedagógusok szakmai szabadságának megerősítését.

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.

Radó Péter a kormány első 100 napjáról: „Mit tehet egy minisztérium, melynek még sem szakemberei, sem intézményei, sem pedig pénzügyi erőforrásai nincsenek?”

Száz nap után még korai lenne mérleget vonni az új kormány oktatáspolitikájáról, de már látszanak azok a dilemmák, amelyek hosszabb távon eldönthetik, valódi rendszerváltás történik-e a közoktatásban – véli Radó Péter oktatáskutató. Szerinte szakmai értelemben radikális fordulat kezdődött, miközben továbbra sem világos, hogy a kormány végül szakít-e a NER centralizált oktatásirányításával.