Mi történik, ha egy pedagógus fizikailag vagy lelkileg bántalmaz egy diákot?

A köznevelési törvény szerint a diákok bántalmazása semmilyen formában sem megengedett, így azok bármelyike komoly szankciókat vonhat maga után.

  • Székács Linda

Elcsattanó pofonok, megrángatott fülek, Mauglinak csúfolt 5 éves autista, rendszeresen verbálisan bántalmazott 9 éves, büntetésből az osztálytársaik előtt alsóneműre vetkőztetett kisdiákok.

Bizonyos esetekben hajlamosak túlzásba esni a pedagógusok, ha a tanulók fegyelmezéséről van szó, holott a köznevelési törvény szigorúan szabályozza, hogyan léphetnek fel a tanárok a rendetlenkedő diákokkal szemben. Fizikai és lelki erőszak semmilyen esetben sem alkalmazható.

A köznevelési törvény 46. § (2) bekezdése szerint a gyermek, a tanuló személyiségét, emberi méltóságát és jogait tiszteletben kell tartani, és védelmet kell számára biztosítani a fizikai és lelki erőszakkal szemben. A gyermek és a tanuló nem vethető alá testi és lelki fenyítésnek, kínzásnak, kegyetlen, embertelen, megalázó büntetésnek vagy bánásmódnak

- olvasható az Oktatási Jogok Biztosának honlapján.

Az Oktatási Jogok Biztosához évente számos megkeresés érkezik olyan szülőktől, akik úgy vélik, a gyerekeiket valamilyen módon bántalmazta egy pedagógus az óvodában vagy iskolában, az intézménytől és az illetékes fenntartótól azonban nem kaptak megfelelő segítséget.

A bántalmazásokkal kapcsolatban az OJB azt írja, ezek fegyelmi vétségeknek számítanak, amelyek

  • szóbeli figyelmeztetést,
  • írásbeli megrovást,
  • a jutalmazás lehetőségéből legfeljebb hat hónapra történő kizárást,

súlyos esetekben pedig a pedagógus jogviszonyának megszűnését, valamint - ha a szülők feljelentést tesznek - rendőrségi eljárást is vonhatnak maguk után.

Hozzászólások

Gáspár mindössze 15 éves, mégis a világ egyik legrangosabb AI-konferenciáján mutathatja be saját kutatását

Még csak most ballagott el az általános iskolából, de már tudományos kutatóként készül a mesterséges intelligencia egyik legfontosabb nemzetközi konferenciájára. A 15 éves kecskeméti Tóth-Pócs Gáspár saját, önállóan készített tanulmányát fogják bemutatni az AGI 2026 konferencián San Franciscóban, ahol a világ vezető AI-kutatói is előadnak.

„Több mint száz óra pluszmunkáért bruttó 17 ezer forint járt” – így érzékeltette a pedagógusok túlzott adminisztrációs terheit Müller Anna

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját tartották kedden a parlamentben. Bár az előterjesztéshez egyetlen módosító javaslat sem érkezett, a vitában így is ütköztek az álláspontok. A kormánypárt továbbra amellett érvelt, hogy a felfüggesztéssel a túlzott adminisztrációs terhek szűnnek meg, az ellenzék az alternatíva hiányát hangsúlyozta.

Havi legalább félmilliós fizetésért nyílt pályázaton keresi a minisztérium azokat a vezetőket, akik levezénylik a kekvák megszüntetését

Felsőfokú végzettséget és többéves szakmai tapasztalatot vár el az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium azon a nyílt pályázaton, amelyet a modellváltó egyetemeket fenntartó alapítványok új kuratóriumi és felügyelőbizottsági tagjainak kiválasztására írt ki. A kiválasztott szakemberek egyik legfontosabb feladata lesz, hogy közreműködjenek az alapítványok megszüntetésében és az egyetemek új fenntartói struktúrára való átállásában.