"Nem lehet másra költeni" - 1,67 milliárd forintot kapott a Klebersberg Központ, de csak járműveket lehet belőle venni

A lepusztult iskolák javítására és a tanári béremelésre nem lehet fordítani.

  • Székács Linda

Nettó 1,67 milliárd forint értékben 126 elektromos autót és hatvan töltőberendezést tervez beszerezni a tankerületi központok és vezetőik számára a Klebersberg Központ, mert ezt "a forrást nem lehet másra költeni" - tudta meg a 24.hu.

„A tankerületi központok részére összesen 126 járművet tervezünk beszerezni, az összeget másra nem lehet felhasználni. A beszerzés az energiahatékonyságot segíti, a régebbi típusú, nem gazdaságos, illetve a korábban bérelt gépjárműveket válthatják ki a tankerületek, hogy ezzel is a fenntartási, üzemeltetési költségek csökkenjenek”

- írta a 24.hu kérdésére a Klebersberg Központ, hozzátéve, hogy a támogatást az Innovációs és Technológiai Minisztériumtól (ITM) kapták az elektromobilitást segítő céllal.

Arra a kérdésre, hogy a kapott pénzt miért nem a tanárok béremelésére, vagy a lepusztult iskolaépületek felújítására használják, a Klebersberg Központ még egyszer kiemelte, hogy a kapott összeget nem lehet másra használni. Válaszuk szerint a járműveket nem személyes használatra, hanem "a fenntartói feladatok ellátáshoz" kapják majd a vezetők, amihez az Energiaügyi Minisztérium mind a hatvan tankerületben saját töltőállomást is telepítene, amit csak a hivatal dolgozói vehetnének igénybe, külső használók nem.

„A Klebelsberg Központ tankerületei mintegy 2200 köznevelési intézményt tartanak fenn az ország minden részében. Egyes központok akár száznál több intézménnyel is rendszeres kapcsolatot tartanak, azokat folyamatosan látogatják, működésüket a helyszínen ellenőrzik. Az elektromos járművek a karbantartási munkák elvégzésében, iratok és egyéb küldemények kézbesítésében is hasznosulnak” – indokolta az autók szükségességét az Energiaügyi Minisztérium.

A 126 gépjármű közül az Energiaügyi Minisztérium szerint 47 kisteherautó lenne, amik olyan tankerületekhez kerülnek, ahol "nem áll rendelkezésre elegendű jármű a napi szintű szállítási, kisebb karbantartási és postázási feladatokhoz". 41 kisteherautót már be is szereztek, ezek átlagára darabonként 11,5 millió forint volt.

 

 

Hozzászólások

Müller Anna szerint a pedagógusok értékelésének osztálytermi megfigyelésre és többforrású visszajelzésre kell épülnie

A keddi parlamenti vitában az ellenzék legfőbb kritikája a pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztésével kapcsolatban az volt, hogy a jelenlegi rendszert úgy állítanák le, hogy egyelőre nem látható, pontosan mi lép a helyére. Lannert Judit szerint ugyanakkor már a nyáron széles körű szakmai egyeztetés kezdődik az új modell kidolgozásáról, Müller Anna pedig felszólalásában azt részletezte, milyen szempontok mentén lenne érdemes újragondolni a pedagógusok értékelését.

Sok kutató havi 140 ezer forintból él: a tíz éve változatlan ösztöndíj sürgős emelését kérte a doktoranduszok érdekképviselete Lannert Judittól

A doktori képzés első két évében járó, 2016 óta változatlan havi 140 ezer forintos ösztöndíj összege a Doktoranduszok Országos Szövetsége szerint már nem biztosít megfelelő megélhetést a doktoranduszok számára. Ezért a szervezet a doktoranduszi alapösztöndíj jelentős emelését és a nyugdíjjogosultság rendezését kérte Lannert Judittól.

Csak bruttó 3045 forint jár egy emelt érettségi kijavításáért a tanároknak, az újraérettségizők viszont 81 ezer forintot fizetnek

Az emelt szintű érettségik javításának díjazását bírálta keddi parlamenti felszólalásában Müller Anna, a Tisza Párt képviselője. A matematika-kémia tanár szerint miközben az Oktatási Hivatal évről évre nehezen talál elegendő vizsgáztatót az emelt szintű vizsgákhoz, a dolgozatok javításáért járó díjazás továbbra is rendkívül alacsony.