"Nem félünk!" - virrasztást, ülősztrájkot és tüntetést is szervez az Egységes Diákfront jövő hétre

Mozgalmas héten vagyunk túl, de a jövő hét sem lesz unalmas az oktatás háza táján. Mutatjuk, eddig milyen programokat jelentettek be a szervezők.

  • Székács Linda

A három budapesti iskola nyolc pedagógusának november 30-án bejelentett elbocsátása óta az Egységes Diákfront tagjai egészen december 7-ig terveznek virrasztani a Belügyminisztérium épülete előtt.

Nem félünk!

A gyalázatos tanárkirúgásokra reagálva az EDF virrasztást hirdetett.

Folyamatos őrségváltásban őrizzük a Belügyminisztériumot egy héten keresztül. Nem hagyjuk, hogy kirúgják a Tanárainkat, és továbbra is követeljük az oktatás kritikus állapotára a megoldásokat!

- írják a Facebook-eseménynél, hozzátéve, hogy bárkit szívesen várnak, aki csatlakozni szeretne hozzájuk, de szívesen fogadnak meleg ételt, italt, és takarókat is, hiszen éjszaka nagyon hideg van.

A virrasztást követően az Egységes Diákfront december 8-án ülősztrájkra készül az iskolákban, de a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) is sztrájkot hirdetett aznapra.

Míg azonban a pedagógusok többsége egész nap sztrájkol vagy polgári engedetlenkedik, az Egységes Diákfront a 2. tanítási óra időpontját jelölte ki az ülősztrájkra, melyről az ország bármely iskolájából várnak képeket.

8 Tanárt rúgtak ki ismét, amit nem hagyhatunk szó nélkül. Ahogy azt sem, hogy a Nemzeti Alaptanterv miatt, rengeteg feleslegesnek tűnő tananyagot kell nap, mint nap megtanulnunk. Vagy azt sem, hogy szar a menza, drágul a büfé és ránk omlik az épület. Na meg persze, hogy nincs Tanár.

- írják az ülősztrájk Facebook-eseményénél.

A hetet végezetül ismét tüntetés zárja, amit szintén az Egységes Diákfront szervez. Mivel korábban többször is levelet írtak az MTVA-nak, melyben követelték, hogy legalább 5 percen keresztül, élő adásban, főműsoridőben szerepelhessenek a köztévében, erre viszont azóta sem érkezett válasz, és “a közmédia továbbra sem teljesíti feladatát, hallgat az elmúlt hónapok közéletének egyik legmeghatározóbb jelenségéről”, december 9-én a Flórián tértől az MTVA székház Kunigunda utcai bejárata elé hívják a tüntetőket.

Hozzászólások

Több mint kétezer egyetemi képzés nem indul el szeptemberben – a legtöbb a tanárképzésből esett ki

Bár idén is több tízezer jelentkezőt vettek fel egyetemre vagy főiskolára, a meghirdetett képzések közül több mint kétezer végül nem indul el. Összesen 2173 olyan képzés van, ahol nem hirdettek ponthatárt, vagyis az adott szakra idén nem vesznek fel hallgatókat. Az adatok alapján a nem induló képzések döntő többsége osztatlan vagy mesterképzés, a lista legnagyobb részét pedig a pedagógusképzések adják.

Lannert Judit a Tanítanék Mozgalmat kérte fel a „feketelistázott” pedagógusok ügyeinek felderítésére, teljes körű kivizsgálást ígér

A Tanítanék Mozgalom gyűjti össze azokat az eseteket, amikor a korábban polgári engedetlenség miatt elbocsátott vagy a státusztörvény következtében távozó pedagógusokat nem veszik vissza az állami iskolákba. Lannert Judit felkérésére minden hozzájuk beérkező ügyet továbbítanak az Oktatási és Gyermekügyi Minisztériumnak, amely teljes körű kivizsgálást ígért.

A fejlődési nehézségek korai felismeréséről és a gyógypedagógiai jelenlét erősítéséről egyeztetett Kereki Judit a szakmai szervezetekkel

Egyetértés volt abban, hogy erősíteni kell a gyógypedagógusok bölcsődei jelenlétét, javítani kell a fejlesztő szolgáltatásokhoz való hozzáférést, illetve minél korábban fel kell ismerni a kisgyermekkori fejlődési nehézségeket, hogy az érintett gyerekek időben megkaphassák a szükséges fejlesztést.

A nap kérdése: van állami férőhely a pótfelvételin?

Ha az általános felvételin nem sikerült bekerülnötök egyetlen megjelölt képzésre sem, a pótfelvételi még újabb esélyt jelenthet. De vajon ilyenkor is lehet állami ösztöndíjas helyet találni, vagy már csak önköltséges képzések közül választhattok?