Minden ötödik iskolában dolgozik olyan pedagógus, akinek nincs tanári végzettsége

Eddig 12 ezer tanár hiányzott az iskolákból, ez a szám a koronavírus elleni kötelező oltás elrendelésével tovább emelkedett – mondta a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke.

  • Eduline

Totyik Tamás az ATV-nek azt mondta, sokkal több tanárt veszítettek az iskolák a kötelező oltás miatt, mint amiről az Emberi Erőforrások Minisztériuma beszámolt. A 800 körüli szám csak az általános iskolákra és gimnáziumokra vonatkozik, arról ráadásul nem beszélnek, hogy november-decemberben hányan hagyták el a pályát.

A PSZ alelnöke arra a kérdésre, hogy a hiányzókat hogyan lehetne pótolni, azt mondta: a legfontosabb a megfelelő bérezés lenne. 2013-ban a kormány egy életpályamodell bevezetéséről döntött, akkor majdnem 5 ezer fővel megugrott a pedagógusok száma, Totyik Tamás szerint ebből kiindulva ugyanez a folyamat most is lejátszódna.

Az alelnök azt mondta, jelenleg minden ötödik oktatási intézményben dolgozik olyan pedagógus, akiknek nincsen tanárképzős végzettsége - összesen 4000 feladatellátási hely van, tehát ez nagyjából 800 embert jelenthet.

Hozzászólások

„Nem a betűkkel kellene kezdeni az olvasást” – Fóti Péter szerint a gyerekek nem úgy tanulnak, ahogy az iskola tanítja őket

Fóti Péter oktatáskutató az alsó tagozatos oktatás egyik alapvető hibájának látja, hogy a tanulást a betűk, a szótagok és a számjegyek megtanításával kezdi, miközben a gyerekek természetes módon először mindig az összefüggéseket és a jelentést értik meg. Szerinte az olvasás, az írás és a matematika tanításában az összefüggések megértésének kellene megelőznie a részek elemzését, ami az alsós pedagógia gyökeres átalakítását is szükségessé teszi. Vélemény.

Nyolcszáznál is több kiadvány érkezett a kormány tankönyvpályázatára, a minisztérium a 45 milliárdos szerződést is felülvizsgálta

A tankönyvpiac átalakításának első kézzelfogható lépéseiről számolt be az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium. A tárca szerint több mint 800 kiadvány érkezett a tankönyvkínálat bővítését célzó pályázatra, emellett felülvizsgálták a KELLO és az Alföldi Nyomda között kötött, 45 milliárd forintos keretmegállapodást is. A minisztérium szerint mindez a pedagógusok szabad tankönyvválasztásának visszaállítását készíti elő.

Bérrendezést és rendszeres érdekegyeztetést kérnek a bölcsődei dolgozók – megkezdődtek a tárgyalások a minisztériummal

Nem szeretne kimaradni a bölcsődéket érintő szakmai egyeztetésekből a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete – ezt is jelezték Kereki Judit államtitkárnak. Az egyeztetésen szó volt a bölcsődei bérek rendezéséről, az intézmények finanszírozásáról, illetve egy rendszeres ágazati érdekegyeztető fórum létrehozásáról is.