Egészen Budapestig futottak a mártélyiak az iskolájuk megmaradásáért

200 kilométert, egészen Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár íróasztaláig futottak a mártélyiak, hogy megmentsék az iskolájukat a következő tanévre. A távot 17-en, váltva tették meg.

  • Eduline

Korábban már beszámoltunk róla, hogy a mártélyi önkormányzat március végén kapott egy levelet Balázs Józseftől – a vasalódeszkás tesitanárt megalázó tankerületi vezetőtől – arról, hogy a Varga Tamás Általános Iskola Mártélyi Tagintézményének a megszüntetését tervezik, majd június 15-én az első írásos tájékoztatás is megérkezett. Az önkormányzatnak címzett levélben az intézkedést azzal indokolják, hogy az iskola kapacitása nincs kihasználva és az oktatás minősége sem megfelelő.

A döntés hatalmas felzúdulást keltett a szülők körében és aláírást is gyűjtöttek, a hétvégén pedig váltófutás indult a település Fő teréről, egészen Budapestig, Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkárhoz, hogy választ kapjanak a kérdéseikre, illetve átadják a szülők és a település lakói által aláírt támogató-okiratokat. A mártélyiak szeretnék megmenteni az iskolát a következő tanévre, amíg a katolikus egyház át nem veszi azt – írja a delmagyar.hu.

A váltófutást 17-en tették meg, de az első kilométerekhez a falu lakói közül is többen csatlakoztak. A résztvevők a tervek szerint hétfőn 11 és 13 óra között érkeztek meg az államtitkárhoz.

null

null

null

null

Az alpolgármester azt is kihangsúlyozta, hogy nem értenek egyet a tankerület döntésével, az évfolyamonkénti gyermeklétszámot illetően, mivel a 8 főt a következő tanévekben is biztosítani tudnák. A faluban ugyanis összevont osztályt tanítanak, vagyis egy évfolyamuk van, több mint 20 tanulóval. Az óvodába pedig 41 óvodás jár.

Bezáratna egy iskolát a vasalódeszkás tesitanárt megalázó tankerületi vezető

Balázs József sem a szülőkkel, sem az intézmény pedagógusaival, sem a helyi önkormányzattal nem tárgyalt a mártélyi Varga Tamás Általános Iskola Mártélyi Tagintézmény bezárásáról.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Hozzászólások

Alapítványi vagy egyházi iskolákba kényszerülnek a „feketelistázott” tanárok: a tankerületek indoklás nélkül utasítják el azokat, akik a státusztörvény miatt mondtak fel

Már az órarendje is elkészült egy matematika-fizika-kémia szakos tanárnak, az iskola számított rá, a tankerület azonban végül megvétózta a felvételét. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint nem egyedi esetről van szó: továbbra is falakba ütköznek azok a pedagógusok, akik 2023-ban a státusztörvény miatt hagyták el a közoktatást, majd később visszatérnének. A szakszervezet szerint informális „feketelista” működik a tankerületek között, a Klebelsberg Központ ugyanakkor többször is tagadta ennek létezését.

„Mindent megtettünk a konkrét fenyegetésen kívül” – A Trefort igazgatója fideszes politikusoktól kért segítséget a tanári engedetlenség idején 2022-ben

Az Eduline-hoz került levelezés szerint a 2022-es pedagógus polgári engedetlenségi akciók előtt az ELTE Trefort Ágoston Gimnázium igazgatója, Csapodi Zoltán fideszes politikusokhoz fordult segítségért. Az e-mailek alapján az igazgató arról számolt be, hogy kollégáival igyekeztek lebeszélni a tanárokat a tiltakozásról, és még sajtómegjelenésekkel is próbálták mérsékelni a helyzetet. Csapodi elismerte a levelek hitelességét, ugyanakkor azt mondta, nem politikai kapcsolatai, hanem a tanárhiány és a diákok jövője miatti aggodalom vezette.

Egy lépéssel közelebb az Erasmus és a Horizont-programokhoz: benyújtották a kekva-rendszer átalakítását célzó törvényjavaslatot

Újabb lépést tett a kormány annak érdekében, hogy a magyar egyetemek visszakerüljenek az Erasmus+ és a Horizont Európa programokba. A kedden benyújtott törvényjavaslat megszüntetné a jelenlegi formájában működő alapítványi fenntartói rendszert, és a kabinet szerint megnyithatja az utat a több mint 2 milliárd eurónyi uniós felsőoktatási forrás előtt.

Lannert Judit: kivezetik a pedagógusképzést az NKE-ről, és megszüntetik az egyetem továbbképzési monopóliumát

Átalakítanák a pedagógusok képzési rendszerét: megszűnne a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kiemelt szerepe a továbbképzésekben, a tanárképzés pedig fokozatosan más intézményekhez kerülne – erről írt közösségi oldalán Lannert Judit oktatáskutató. A már tanulmányaikat megkezdő hallgatók a tervek szerint változatlan feltételekkel fejezhetnék be képzésüket.