Kik szerezhetnek diplomát nyelvvizsga nélkül?

Meddig tart a 2011-ben meghirdetett nyelvvizsga-amnesztia? Mi a feltétele annak, hogy megkapjátok a diplomát? Újabb olvasói kérdésre válaszoltunk.

  • Eduline
MTI/Filep István
Tavaly abszolváltam az egyetemen, de még nem tettem le a nyelvvizsgát. Úgy hallottam, egy idő után átvehetem a diplomát e nélkül is, igaz ez?

Igen: azok a hallgatók, akik 2013-ban vagy korábban államvizsgáztak, de az abszolválást követő három évben nem tudták, nem tudják bemutatni a nyelvvizsga-bizonyítványukat, az adott egyetem vagy főiskola által szervezett belső vizsgával válthatják ki azt - feltéve, hogy az intézmény erre rábólintott. A nyelvvizsgákról szóló legfontosabb tudnivalókat itt találjátok.

A nyelvvizsga-amnesztiát 2011 decemberében fogadta el a parlament: az engedményre igent mondott a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola, az Edutus Főiskola, a Dunaújvárosi Főiskola, az Eötvös József Főiskola, az Eszterházy Károly Főiskola, a Károly Róbert Főiskola, a Kecskeméti Főiskola, a Kodolányi János Főiskola, a Nyíregyházi Főiskola, a Szolnoki Főiskola, illetve a Zsigmond Király Főiskola.

Fontos infók a nyelvvizsgáról

Itt a feketeleves: a hallgatók több mint fele elbúcsúzhat a felsőoktatástól?

Itt vannak a 2015-ös árak: ennyibe kerülnek a legnépszerűbb nyelvvizsgák

Melyik nyelvvizsgán nincs nyelvtani teszt?

A mesterképzésben diplomázókra, illetve azokra, akiknek szakmai nyelvvizsgát kell tenniük, ezekben az intézményekben sem vonatkozik a kedvezmény.

Mentesülnek a nyelvvizsga követelmény teljesítése alól azok a hallgatók is, akik tanulmányaiknak első évfolyamon történő megkezdésének évében legalább a negyvenedik életévüket betöltik. (E tekintetben a naptári év az irányadó.) Ez a rendelkezés azoknál alkalmazható utoljára, akik a 2015/2016. tanévben tesznek záróvizsgát.

De mentesülnek azok is, akik 2003 szeptemberében (illetve azt megelőzően) létesítettek hallgatói jogviszonyt és a képzési idő alatt betöltik 40. életévüket. Akinek a tanulmányi ideje hosszabb, mint az előírt képzési idő és a 40. életévét a tanulmányi idő alatt, de már a képzési időn túl tölti be, nem mentesül a nyelvvizsga követelmény alól.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Hozzászólások

„Negyedik osztály után sok gyerek elveszíti a kapcsolatát az iskolával” – a felső tagozat lehet a rendszer egyik legnagyobb töréspontja

A magyar oktatás problémáiról szóló vitákban rendszerint a tanárhiány, a bérek vagy a központosítás kerül elő. Pedig lehet, hogy a rendszer egyik legnagyobb töréspontja jóval korábban jelentkezik. Kampós András, az Eötvös József Gimnázium igazgatója szerint sok gyerek már a felső tagozat első éveiben elveszíti a fonalat, és ezt a lemaradást később egyre nehezebb behozni.

Nem tudnak biztos jövedelem nélkül, csak pályázatokból megélni: szakszervezetet alapítanak az irodalmi dolgozók

Új érdekvédelmi szervezet létrehozását jelentették be a magyar irodalmi élet szereplői. Az Irodalmi Szakszervezet célja, hogy az írók, szerkesztők, műfordítók és irodalmárok számára szervezett érdekképviseletet biztosítson egy olyan időszakban, amikor a szakma képviselői szerint egyre nagyobb a létbizonytalanság, miközben munkájuk a magyar kultúra egyik alapját jelenti.