Összecsaptak a rendőrökkel a chilei diákok

Chilei diákok ezrei csütörtökön ismét Santiago de Chile utcáira vonultak, hogy zajos tüntetéseken követeljék a...

  • Eduline
MTI

Chilei diákok ezrei csütörtökön ismét Santiago de Chile utcáira vonultak, hogy zajos tüntetéseken követeljék a közoktatás állami támogatását.

Eközben a parlament két házában zajlik a vita a jövő évi közoktatási költségvetésről. A diákok követelése, hogy a költségvetés legalább 7 százalékát az oktatásfejlesztésre szánják. Ez az arány jelenleg 4,5 százalék.

A reggeli órákban még csak nagyjából 2 ezren tüntettek. A szervezők szerint a demonstrálók száma a délutánra már 10 ezresre duzzadt, és  összecsapások is kibontakoztak a diákok és a rendőrök között. A rendőrség közlése szerint a nap folyamán 58 embert állítottak elő. 

MTI

Chilében a felsőoktatási intézmények hallgatói, de a középiskolák tanulói, valamint a tanárok is csaknem hét hónapja igyekeznek rávenni a kormányt az oktatási reform végrehajtására,  de egyelőre hasztalan. Követeléseik lényege, hogy az állam költsön az eddiginél jóval többet a közoktatásra, amelyet a nyolcvanas évek katonai diktatúrája idején elhanyagolt. Az oktatás színvonalának és finanszírozásának javítása mellett egyebek között azt is követelik,  hogy az állam vegye át a forráshiánnyal küzdő önkormányzatoktól a középiskolákat.

A diákság szerint a kormányt terheli a felelősség a kialakult áldatlan helyzetért, mert mereven elzárkózik kéréseik teljesítésétől. A hatóságok  szerint viszont a diákok kezdik túlfeszíteni a húrt, sorozatos tüntetéseikkel csak a feszültséget szítják.

MTI

 

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.