Az ombudsman mellé állt a HÖOK

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) támogatja Szabó Máté ombudsman felsőoktatási reformmal...

  • MTI
MTI Fotó: Kovács Tamás

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) támogatja Szabó Máté ombudsman felsőoktatási reformmal összefüggő munkaügyi vizsgálatát, és a témával kapcsolatban több szakmai egyeztető fórumot kezdeményez - mondta Nagy Dávid, a HÖOK elnöke.

Az érdekvédelmi szervezet vezetője felidézte: Szabó Máté vizsgálatot indít annak megismerésére, hogy a munkaügyi szervek és a lehetséges munkáltatók felkészültek-e a felsőoktatási reform következményeként várhatóan tömegesen a munkaerőpiacra kerülő szakképzetlen, pályakezdő fiatalok pályaorientációjára, képzésére, foglalkoztatására. 

Hozzátette: a HÖOK több állásfoglalásában felhívta a figyelmet a munkaerőpiac és a felsőoktatás kapcsolatának fontosságára, hangot adva félelmeinek a változások várható kedvezőtlen következményeivel kapcsolatban.

Kiemelte: ennek értelmében támogatják, és lehetőségeikhez mérten segítik az alapvető jogok biztosának munkaügyi kezdeményezését, amelynek céljai között az is szerepel, hogy vizsgálja a nők és kisgyermekes anyák, a fogyatékkal élők, a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetűek elhelyezkedési esélyeit, az alternatív munkavállalási formákat (például a távmunka, részmunkaidő alkalmazását) a köz- és a versenyszférában. 

A HÖOK a témával kapcsolatban több szakmai egyeztető fórumot kezdeményez, hogy áttekintsék az oktatásügy és a munkaerőpiac összefüggéseit, illetve a jövőbeni változásokat az elfogadott új oktatási törvényekhez és munka törvénykönyvéhez kötődően - tette hozzá a hallgatói szervezet vezetője, megjegyezve: az első ilyen fórumot a következő hónapban tartják majd.

 

 

Hozzászólások

„Nem a betűkkel kellene kezdeni az olvasást” – Fóti Péter szerint a gyerekek nem úgy tanulnak, ahogy az iskola tanítja őket

Fóti Péter oktatáskutató az alsó tagozatos oktatás egyik alapvető hibájának látja, hogy a tanulást a betűk, a szótagok és a számjegyek megtanításával kezdi, miközben a gyerekek természetes módon először mindig az összefüggéseket és a jelentést értik meg. Szerinte az olvasás, az írás és a matematika tanításában az összefüggések megértésének kellene megelőznie a részek elemzését, ami az alsós pedagógia gyökeres átalakítását is szükségessé teszi. Vélemény.

Nyolcszáznál is több kiadvány érkezett a kormány tankönyvpályázatára, a minisztérium a 45 milliárdos szerződést is felülvizsgálta

A tankönyvpiac átalakításának első kézzelfogható lépéseiről számolt be az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium. A tárca szerint több mint 800 kiadvány érkezett a tankönyvkínálat bővítését célzó pályázatra, emellett felülvizsgálták a KELLO és az Alföldi Nyomda között kötött, 45 milliárd forintos keretmegállapodást is. A minisztérium szerint mindez a pedagógusok szabad tankönyvválasztásának visszaállítását készíti elő.

Bérrendezést és rendszeres érdekegyeztetést kérnek a bölcsődei dolgozók – megkezdődtek a tárgyalások a minisztériummal

Nem szeretne kimaradni a bölcsődéket érintő szakmai egyeztetésekből a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete – ezt is jelezték Kereki Judit államtitkárnak. Az egyeztetésen szó volt a bölcsődei bérek rendezéséről, az intézmények finanszírozásáról, illetve egy rendszeres ágazati érdekegyeztető fórum létrehozásáról is.