12500 férőhelyes, korszerű kollégiumokat terveznek a Diákvárosba

Néhány héten belül kiírják a Diákváros pályázatát – erről számolt be közösségi oldalán Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter.

A miniszter beszámolója szerint a pályázati kiírás előkészítése már zajlik, és újabb egyeztetéseket tartottak az egyetemekkel, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával, az ifjúsági szervezetekkel, valamint más szakmai partnerekkel is.

A tervek szerint legalább 12 500 férőhelyet alakítanak ki a Diákvárosban, amely három éven belül modern kollégiumokkal és hallgatóbarát szolgáltatásokkal segítené a magyar fiatalokat – fogalmazott a miniszter.

A kollégiumi férőhelyek bővítése hosszú ideje sürgető igény. Bár évről évre nő a felsőoktatásba felvett hallgatók száma, a rendelkezésre álló kollégiumi helyek száma nem emelkedett. A HÖOK korábban jelezte: a kollégiumokban minden évben komoly túljelentkezés tapasztalható, a helyzet pedig folyamatosan romlik. Jelenleg nagyjából 50 ezer egyetemistának jut kollégiumi férőhely – jóval kevesebbnek, mint amennyire valójában szükség lenne.

Hozzászólások

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.

Készül a jogszabály: újra a szülők és az óvodapedagógusok dönthetnek az iskolaérettségről

A 2027/2028-as tanévtől jelentősen átalakulhat az iskolaérettségről szóló döntés rendszere. Az oktatási tárca azt közölte, hogy készül egy jogszabálytervezet, amely szerint ismét nagyobb szerepet kaphatnak a szülők és az óvodapedagógusok. Ha ők egyetértenek abban, hogy a gyerek iskolaérett, nem az Oktatási Hivatalnak kell döntenie a kérdésben.

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Vitézy Dávid: „Újjáélesztjük a budapesti Diákváros projektjét, a régi terveket felülvizsgáljuk”

Újraindítanák a budapesti Diákváros korábban leállított projektjét – jelentette be Vitézy Dávid. A fejlesztéshez tartozó területek és a korábban elkészült tervek augusztus végére a Közlekedési és Beruházási Minisztériumhoz kerülnek. A régi terveket az eltelt évek miatt felülvizsgálják, de továbbra is egy lakó- és kollégiumi funkciókat ötvöző városnegyed kialakítása a cél.