Navracsics Tibor arra kérte az Európai Bizottságot, küldjenek levelet a Tempus Közalapítványnak, hogy megnyugtassák az egyetemistákat

Továbbra is folynak a tárgyalások az Európai Bizottság és a magyar kormány között a befagyasztott uniós támogatásokról.

  • Eduline/MTI

Az egyetemisták ugyanúgy pályázhatnak az Erasmus ösztöndíjakra az őszi szemeszterben is, ahogyan eddig - jelentette ki a területfejlesztési miniszter szerdán Brüsszelben.

A területfejlesztésért és uniós forrásokért felelős miniszter Elisa Ferreira, Johannes Hahn és Marija Gabriel uniós biztosokkal folytatott megbeszélést. A magyar újságíróknak ezt követően azt mondta, arra kérte az Európai Bizottságot, hogy küldjön levelet a nemzetközi mobilitási pályázatok koordinálását végző Tempus Közalapítványnak, amelyben megnyugtatja az egyetemistákat és a tagállami hatóságokat, hogy nincsen fennakadás az Eurasmus+ programban való részvételben. Szerinte a levél bizalomerősítő lenne, ami elmagyarázza, hogy az egyetemisták ugyanúgy pályázhatnak az őszi szemeszterben is az ösztöndíjakra, ahogyan eddig. Mivel pedig nyárig megállapodás születhet a korábban befagyasztott uniós támogatásokkal kapcsolatban, a Horizont Európa és az Erasmus+ program finanszírozása 2024 után is folyamatos lesz.

A Horizont Európa programmal kapcsolatban már érkezett is tisztázó levél az Európai Bizottság részéről, amely a partnerek és a magyar egyetemek számára is elmagyarázza, hogy egyelőre zökkenőmentesen mehet tovább a pályázás és a programban való részvétel.

Ha nem születne megállapodás, az csak a jövőben okozhat problémát

- tette hozzá.

Tájékoztatása szerint a vita az összeférhetetlenségi szabályok esetében van az Európai Bizottsággal. Ezen a területen ugyanis még nem sikerült kellően meghatározni, hogy mely pozíciók összeférhetetlenek a kuratóriumi tagsággal, a miniszterek lemondása ugyanis nem bizonyult elégnek az Európai Bizottság számára, így ezzel, valamint a kuratóriumi tagság hosszával kapcsolatban továbbra is folyik a vita a kormány és az unió között.

 

Hozzászólások

Szándék van a kulturális dolgozók béremelésére, de konkrét időpont vagy vállalás továbbra sincs

Néhány hónappal a kulturális dolgozók bérrendezéséért szervezett demonstrációja után a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete újabb minisztériumi egyeztetésről számolt be. Találkoztak a kulturális ágazatért felelős államtitkárral, aki a bérrendezés szándékáról beszélt, konkrét időpontot vagy vállalást azonban továbbra sem tett.

Hogyan tudsz átkerülni fizetős képzésről államira?

Ha valaki állami finanszírozási formájú képzésre nyer felvételt, nem jelenti azt, hogy tanulmányai végéig automatikusan ebben a finanszírozási formában is marad. Természetesen az ellenkező irányú átsorolásra is van példa, a megüresedett ösztöndíjas helyekre bekerülhetnek a legjobb teljesítményt elérő, azonos szakon tanuló önköltséges hallgatók.