Képek: megkezdődött a pécsi nyári egyetem

Közösségek, hálózatok és társadalomra gyakorolt hatásuk a témája a nemzetközi tanulmányok nyári egyetemének, amelyet július 15. és 20. között rendeznek meg Pécsen.

  • Eduline

A korábban Pécsi Nemzetközi Kultúrhét (ICWiP - International Culture Week in Pécs) elnevezésű rendezvényt immár tizenötödik alkalommal tartják meg, ezúttal ötven országból százötven fiatalt, főként felsőoktatási hallgatót várnak. A SIEN Alapítvány, a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi, valamint Állam- és Jogtudományi Kara által szervezett eseménysorozat egy angol nyelvű, külső érdeklődők számára is nyitott, ifjúsági szakmai konferenciát és tematikus kulturális rendezvényeket - vitafórumokat, előadásokat, workshopokat, kiállításokat, kirándulásokat - foglal magába.

MTI

A diákok a bölcsész- és jogi karon több tudományág szemszögéből vizsgálják a nemzetközi hálózatok, kisebb-nagyobb közösségek és a globalizáció társadalmi-gazdasági hatásait. Az aktuális témákat nemzetközileg ismert szakemberek és előadók segítségével tárgyalhatják meg, munkájukért kreditpontokat kapnak.

A nyári egyetemen tizenkét előadás hangzik el, az előadók között lesz Bod Péter Ákos, a Budapesti Corvinus Egyetem közgazdász professzora, aki a gazdasági válság hatásairól beszél, a Tokiói Egyetem professzora, Endo Mitsugi, aki a Fukusima utáni Japánról szól majd a hallgatókhoz, a norvég Kuhnle Stein professzor pedig a migrációról tart előadást.

MTI

MTI

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.