Elbocsátások nem lesznek, de kevesebb juttatást kapnak a szegedi egyetem oktatói

Elbocsátások nélkül igyekszik teljesíteni 1,7 milliárd forintos zárolási kötelezettségét a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) - jelentette be Szabó Gábor rektor az intézmény rendkívüli összdolgozói értekezletén csütörtökön.

  • Eduline

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium a készenléti alap létrehozása miatt 1,704 milliárd forintot zárolt az intézmény 19,683 milliárd forintos 2011-es támogatásából - mondta az akadémikus, hozzátéve, a zárolás nem érinti az egyetem saját bevételeit, és a tárca döntése alapján nem csökkenthetik a hallgatóknak kifizetett juttatásokat sem.

 

Az SZTE a takarékoskodási intézkedéseket a dologi kiadásokkal kezdi, a rektor azonban elképzelhetetlennek tartja, hogy - ahogy más intézmények kilátásba helyezték - ne fizessenek szállítóiknak, például a közüzemi szolgáltatóknak. Az állami támogatásból fedezett dologi kiadások tervbe vett 17,3 százalékos, 850 millió forintnak megfelelő csökkentésével önmagában azonban nem teljesíthető a zárolási kötelezettség, ezért az intézményi beruházások 45 százalékos - 179 millió forint megtakarítást eredményező - visszafogása mellett az SZTE a személyi kiadások mérséklésére is kényszerül - tudatta a professzor. A felsőoktatási zárolásokról és a rektorok tiltakozásáról bővebben itt olvashatsz.
A Szegedi Tudományegyetem főépülete: nem csökkentik az ösztöndíjakat
MTI

A rektor leszögezte, a személyi kiadások csökkentéséről csak az érdekképviseletekkel egyeztetve születhet döntés. A próbaszámítások alapján a dolgozóknak kifizetett juttatások és a hozzájuk kapcsolódó közterhek hatszázalékos mérséklésével 675 millió forint takarítható meg.

 

Az érdekegyeztető tanács elé kerülő javaslatokat úgy állítják össze, hogy az elvonások a legnehezebb helyzetben lévőket lehetőleg ne érintsék. Példaként Szabó Gábor az étkezési támogatást említette, amelynek folyósítását csak egy közösen meghatározott kereset felett szüneteltetnék. Hasonló lépéseket tervez a Kaposvári Egyetem is - összefoglalónkat itt olvashatod el.

 

Az SZTE gazdálkodása stabil, és saját bevételei a 60 milliárd forintos költségvetésének kétharmadát teszik ki, így - ha sikerül megállapodni az érdekképviseletekkel - előreláthatólag a zárolást lényeges működési fennakadás nélkül teljesíteni tudja - mondta a rektor.

MTI 

 

Hozzászólások

„Negyedik osztály után sok gyerek elveszíti a kapcsolatát az iskolával” – a felső tagozat lehet a rendszer egyik legnagyobb töréspontja

A magyar oktatás problémáiról szóló vitákban rendszerint a tanárhiány, a bérek vagy a központosítás kerül elő. Pedig lehet, hogy a rendszer egyik legnagyobb töréspontja jóval korábban jelentkezik. Kampós András, az Eötvös József Gimnázium igazgatója szerint sok gyerek már a felső tagozat első éveiben elveszíti a fonalat, és ezt a lemaradást később egyre nehezebb behozni.

Nem tudnak biztos jövedelem nélkül, csak pályázatokból megélni: szakszervezetet alapítanak az irodalmi dolgozók

Új érdekvédelmi szervezet létrehozását jelentették be a magyar irodalmi élet szereplői. Az Irodalmi Szakszervezet célja, hogy az írók, szerkesztők, műfordítók és irodalmárok számára szervezett érdekképviseletet biztosítson egy olyan időszakban, amikor a szakma képviselői szerint egyre nagyobb a létbizonytalanság, miközben munkájuk a magyar kultúra egyik alapját jelenti.