Tovább öregszik a tanári kar: minden második pedagógus 50 év feletti a 2025/2026-os tanévben
100 pedagógusból jobb esetben 7-8 fő 30 év alatti. A legjobb helyzetben az óvodák, a legrosszabbak pedig a középiskolák vannak.
Nem vettek fel az egyetemre, de továbbra is szívesen tanulnátok valamit a következő tanévben? Esetleg nem is gondolkodtatok a felsőoktatáson? Mutatjuk, mi kell ahhoz, hogy nem egy, de akár két szakmát is ingyen szerezhessetek meg.
Nem a felsőoktatás az egyetlen lehetőség a továbbtanulásra, számos szakképzés is tárt kapukkal várja a diákokat szeptemberben.
Ha rendelkeztek érettségi vizsgával, jelentkezhettek olyan öt- vagy hároméves képzésekre, melyek során egy rövid ágazati alapoktatás keretében ismerkedhettek meg az adott ágazat sajátosságaival és alapismereteivel, ezt követően pedig elkezdhettek tanulni az adott ágazaton belül, és szakirányú oktatásban elsajátítani a konkrét szakmát. A ti oktatásotok kizárólag a szakmai vizsgára való felkészítésből áll, hiszen a közismeretet a középiskolai tanulmányaik során már elsajátítottátok. A technikusi oklevél ráadásul később akár a felsőoktatásban is előnyt jelenthet, feltéve persze, ha a szakképzettségnek megfelelő szakirányra mennétek tovább. Ebben az esetben dönthettek úgy, hogy a felvételi pontjaitok számítása kizárólag a szakmai vizsgátok eredménye alapján történjen, és a vizsga eredményétől függően akár 400 pontot is szerezhettek a felsőoktatási felvételiben.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium közleménye szerint ráadásul az első két szakma megszerzése az első szakmai vizsga befejezéséig, a második szakma esetén legfeljebb három tanéven keresztül mindenkinek ingyenes az állam által és az állammal együttműködési megállapodást kötött fenntartó által fenntartott intézményekben. Akik pedig az első szakmájukat tanulói jogviszonyban szerzik, ösztöndíjban részesülhetnek, a duális szakmai oktatásban résztvevők pedig munkabérre lehetnek jogosultak, arról nem is beszélve, hogy diákigazolványt is kaptok, így a diákkedvezmények továbbra is érvényesek lesznek számotokra.
A szakképzésekről további információkat ezen az oldalon találtok.
100 pedagógusból jobb esetben 7-8 fő 30 év alatti. A legjobb helyzetben az óvodák, a legrosszabbak pedig a középiskolák vannak.
A magyar felsőoktatásban részt vevő hallgatók több mint 40 százaléka küzd depresszióra utaló tünetekkel, a tinédzserek közel fele pedig folyamatosan online éli az életét.
A nyári szünet sok családnak nemcsak pihenést, hanem komoly anyagi terhet is jelenthet. Azoknál a gyerekeknél pedig, akik év közben az iskolában vagy az óvodában jutnak rendszeres meleg ételhez, a vakáció alatt különösen fontos a szünidei gyermekétkeztetés.
Különdíjakat és rangos helyezést is szereztek a magyar középiskolások az egyik legrangosabb nemzetközi tudományos versenyen, az amerikai ISEF innovációs világbajnokságon.
Sokan természetesnek veszik, hogy egy videójáték elindításához csak kézbe kell venni a kontrollert. Mozgáskorlátozott emberek milliói számára azonban ez sokszor egyáltalán nem magától értetődő. Ezen változtatna Vida Ákos, aki olyan speciális, kontrollerre csatlakoztatható eszközt fejlesztett, amellyel akár egy kézzel vagy fejmozgással is lehet játszani. Találmányával az egyik legrangosabb amerikai innovációs versenyen is elindult, ahol végül a 15 ezer dolláros fődíjat is elnyerte.
A jogi, közgazdasági, műszaki-informatikai és társadalomtudományi végzettségű szakemberek dominálnak a TISZA-kormány frissen kinevezett államtitkárai között – derül ki Magyar Péter bejegyzéséből, amelyben a ma kinevezett 55 államtitkár szakmai hátterét ismertette.
Teljes a csapat. Lannert Judit bejelentette az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium eddig hiányzó közoktatási államtitkárát is. A területet Kókayné Lányi Marietta vezeti majd, a közoktatási tartalomfejlesztésért felelős miniszteri biztos pedig Csapodi Csaba lesz.