Felvételi 2012: "életre szóló döntés két hét alatt?"

Az LMP parlamenti frakciója arra kéri Szabó Máté ombudsmant,  forduljon Alkotmánybírósághoz, kérjen utólagos...

  • MTI

Az LMP parlamenti frakciója arra kéri Szabó Máté ombudsmant,  forduljon Alkotmánybírósághoz, kérjen utólagos normakontrollt a "súlyosan jogkorlátozó" felsőoktatási kormányhatározat miatt, amely a felsőoktatási intézményekbe való jelentkezési határidőt határozza meg - közölte Osztolykán Ágnes LMP-s országgyűlési képviselő vasárnap Budapesten.

A Felsőoktatás - életre szóló döntés két hét alatt? című sajtótájékoztatón a parlament oktatási, tudományos és kutatási bizottságának alelnöke emlékeztetett arra, hogy az ombudsman csütörtökön közleményben állapította meg: szerinte jogsértő a kormányhatározatban meghatározott, a felsőoktatási intézményekbe való jelentkezési határidő.

Osztolykán Ágnes hangsúlyozta: a február 15-i felsőoktatási jelentkezési határidővel előállt egy olyan helyzet, amelyben a diákok nem tudnak felelős döntést hozni, "ami egy életre szól". A túl kevés idővel ellehetetlenítik és megnehezítik a továbbtanulni szándékozók döntését, és ezzel együtt a családjaikét is - tette hozzá.

A képviselő "nonszensznek és nevetséges lépésnek" nevezte, hogy Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár végül "humánusan" kilenc nappal meghosszabbította a felsőoktatásba való jelentkezés határidejét. Annak a véleményének adott hangot, hogy a kormányzat kilenc nappal nem segít ezeken a fiatalokon.

"A kézivezérelt felsőoktatás átgondolatlan irányba halad, ilyen körülmények között nem lehet továbbra sem felelős döntést hozni, és átgondolni egy fiatalnak azt, hogy hogyan is tervezze a jövőjét" - fogalmazott az ellenzéki politikus.

Az oktatási államtitkárság csütörtökön közölte, hogy február 24-ig meghosszabbították a jelentkezési határidőt a felsőoktatási intézményekbe. A közlemény szerint az államtitkárság elindította a módosításhoz szükséges jogi eljárást, amelynek értelmében legkésőbb február 24-én éjfélig kell a jelentkezéseket elektronikusan, illetve hagyományos módon postára adni.

Aznap a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája azt kezdeményezte, hogy legalább tíz nappal tolják ki a jelentkezési határidőt. Nagy Dávid, a HÖOK elnöke azt mondta, azért tartják szükségesnek a február 15-i határidő meghosszabbítását, mert véleményük szerint nem elegendő a rendelkezésre álló idő.

A felsőoktatási felvételi tájékoztató kiegészítése január 31-én jelent meg, az idei, intézményekre, képzési területekre és szakokra lebontott keretszámokat január 20-án hozták nyilvánosságra.

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.

Minisztérium a csömöri iskolaigazgató kinevezéséről: Lannert Judit nem gondolta meg magát, a tankerület kommunikált félre

Az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium szerint Lannert Judit nem változtatta meg a csömöri iskola igazgatójának kinevezéséről szóló korábbi döntését. A tárca lapunknak azt írta, egyetlen miniszteri döntés született Bátovszky János megbízásáról, a félreértést pedig a Dunakeszi Tankerületi Központ hibás kommunikációja okozta. A minisztérium azt is elárulta, miért hosszabbították meg egy évvel az igazgató megbízását.