Őszi érettségi 2025: ma kezdődnek a középszintű szóbeli vizsgák

Ahhoz, hogy az érettségi legalább elégséges legyen, vizsgarészenként legalább 12%-ot, az összes vizsgarészen együttesen pedig a 25%-ot kell elérni.

Elérkezett az őszi érettségi utolsó szakasza: november 17. és 21. között több mint 9000 középszintű szóbeli vizsgát tartanak a 2025-ös őszi érettségit szervező középiskolák és kormányhivatalok. Ezekkel a fordulókkal hamarosan teljesen lezárul az idei őszi érettségi.

Korábbi cikkeinkben részletesen bemutattuk, hogyan pontozzák a szóbeli vizsgákat:

A magyar nyelv és irodalom szóbeli vizsgán közép- és emelt szinten egyaránt legfeljebb 50 pont szerezhető. Az irodalom felelet tartalmi minősége 25 pontot, a magyar nyelv felelet tartalmi minősége 15 pontot ér, míg a két felelet nyelvi minőségéért összesen 10 pont adható.

A történelem szóbeli vizsgán szintén maximum 50 pont érhető el, amely öt értékelési szempont alapján áll össze.

Az élő idegen nyelvi szóbeli érettségi esetében középszinten a vizsgázók 15 percet kapnak a kihúzott témájuk kifejtésére, és ezen a vizsgarészen legfeljebb 33 pontot szerezhetnek.

Az OH tájékoztatása szerint a vizsgabizottságok a középszintű szóbelik után hirdetik ki az érettségi eredményeket.

 

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.