Érettségi 2025: nem mindenkinek kell a közösségi szolgálatot teljesíteni

Összegyűjtöttük, milyen esetekben mehettek úgy érettségizni, hogy nincsen meg az 50 óra közösségi szolgálatotok.

Az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint a jogszabály értelmében csak akkor érettségizhettek, ha teljesítitek az 50 óra közösségi szolgálatot, amiből minimum 40 kontaktóra. A felkészítés és a lezárás is maximum 5-5 óra lehet.

A legfontosabb tudnivalók a 2025-es érettségiről

Azt jó, ha tudjátok, hogy az alábbi esetekben nem kell közösségi szolgálatot teljesítenetek:

  • ha előrehozott érettségire jelentkeztek
  • ha  felnőttoktatásban tanultok
  • ha olyan sajátos nevelési igényű tanulók vagytok, akiket a szakértői bizottság javaslata alapján a közösségi szolgálat alól az igazgató határozatban mentesített
  • ha van már érettségi bizonyítványotok, és úgy vizsgáztok.

Ha technikumba jártok és úgy tesztek előrehozott érettségit 12. végén, akkor is mehettek közösségi szolgálat nélkül is vizsgázni.

 

 

Hozzászólások

„Nem a betűkkel kellene kezdeni az olvasást” – Fóti Péter szerint a gyerekek nem úgy tanulnak, ahogy az iskola tanítja őket

Fóti Péter oktatáskutató az alsó tagozatos oktatás egyik alapvető hibájának látja, hogy a tanulást a betűk, a szótagok és a számjegyek megtanításával kezdi, miközben a gyerekek természetes módon először mindig az összefüggéseket és a jelentést értik meg. Szerinte az olvasás, az írás és a matematika tanításában az összefüggések megértésének kellene megelőznie a részek elemzését, ami az alsós pedagógia gyökeres átalakítását is szükségessé teszi. Vélemény.

Nyolcszáznál is több kiadvány érkezett a kormány tankönyvpályázatára, a minisztérium a 45 milliárdos szerződést is felülvizsgálta

A tankönyvpiac átalakításának első kézzelfogható lépéseiről számolt be az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium. A tárca szerint több mint 800 kiadvány érkezett a tankönyvkínálat bővítését célzó pályázatra, emellett felülvizsgálták a KELLO és az Alföldi Nyomda között kötött, 45 milliárd forintos keretmegállapodást is. A minisztérium szerint mindez a pedagógusok szabad tankönyvválasztásának visszaállítását készíti elő.

Bérrendezést és rendszeres érdekegyeztetést kérnek a bölcsődei dolgozók – megkezdődtek a tárgyalások a minisztériummal

Nem szeretne kimaradni a bölcsődéket érintő szakmai egyeztetésekből a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete – ezt is jelezték Kereki Judit államtitkárnak. Az egyeztetésen szó volt a bölcsődei bérek rendezéséről, az intézmények finanszírozásáról, illetve egy rendszeres ágazati érdekegyeztető fórum létrehozásáról is.