Most már biztos: vége a TÉR-nek
A miniszterelnök közösségi oldalán jelentette be a kormány új döntését.
Az Oktatási Hivatal oldalán már elérhetőek a 2025-ös tavaszi emelt szintű érettségi témakörei. Mutatjuk.
Ha a 2025-ös tavaszi vizsgaidőszakban szeretnének érettségi vizsgát tenni, akkor 2025. február 15-ig kell leadnotok a jelentkezéseteket. Mivel azonban ez hétvégére (szombat) esik, a jelentkezési határidő csak az ezt követő első munkanapon, tehát hétfőn, február 17-én jár le.
A 2024/25-ös tanév rendje szerint, kevesebb, mint három hónap múlva kezdődnek a 2025-ös tavaszi írásbeli érettségi vizsgák. Elsőnek a magyar nyelv és irodalom érettségit tartják május 5-én, míg az utolsót, az olasz nyelvet május 23-án.
Az emelt szintű érettségi témakörei 2025-ben:
Magyar nyelv és irodalom
Ady Endre Isten-kereső útja, Babits Mihály lírája, Kosztolányi Dezső Édes Anna című regényének különböző jelentésrétegei és értelmezési lehetőségei irodalomból. A nyelvtörténet forrásai, a stílusparódia és az internetes kommunikáció megbízhatósága nyelvtanból.
Ez csak néhány példa azok közül a tételek közül, amikkel képben kell lennetek, ha magyar nyelv és irodalomból emelt szinten érettségiztek 2025-ben.
Az emelt szintű magyar nyelv és irodalom tételeket ebben a cikkünkben találjátok.
Történelem
A tételsorban többek között szerepel az ókori államberendezkedések, a 19. század eszméi, magyar-török küzdelmek a 15-17. században, kommunista hatalomátvételek és a mai Magyarország politikai intézményrendszere és választási rendszere is.
A tételeket itt nézhetitek meg.
Matematika
Bár a középszintű matekérettségi esetében csak akkor kell szóbelizni, ha valakinek nem sikerül elérni a kettes érdemjegyhez szükséges százalékot, emelten kötelező eleme a szóbeli vizsga a sikeres érettséginek.
Összesen 25 tételt kell tudnotok, amelyek között szerepelnek például halmazok, halmazműveletek, nevezetes ponthalmazok a síkban és a térben, a leíró statisztika jellemzői, diagramok, nevezetes középértékek, valamint a kör és a parabola elemi úton és a koordinátasíkon témakörök is.
A tételsort ide kattintva tudjátok megnézni.
Földrajz
Azoknak, akik emelt szinten érettségiznek földrajzból, többek között olyan témakörökkel kell képben lenniük, mint a
A teljes listát itt nézhetitek meg.
Biológia
Ha 2025-ben biológiából érettségiztek emelt szinten, a szóbeli témakörök között számíthattok többek között transzportfolyamatok levezetésére, ökológiai kölcsönhatások ismertetésére és a populációgenetika bemutatására.
A témakörök listáját ide kattintva tudjátok megtekinteni.
Kémia
Ha 2025-ben kémiából érettségiztek emelt szinten, a szóbeli A és C feladtában többek között olyan témakörökre kell felkészülnötök, mint a reakciókinetika és Halogéntartalmú szerves vegyületek.
A teljes tételsort itt tudjátok megnézni.
Fizika
Azoknak, akik emelt szinten érettségiznek fizikából, hét nagy témakör tételeivel kell tisztában lenniük:
A szóbelin a vizsgázóknak továbbá méréseket is el kell végezniük. A feladatok közé tartozik például a
A fizika emelt szintű szóbeli vizsga témaköreit és a mérési feladatokat ide kattintva találjátok.
Közigazgatási ismeretek
Az emelt szintű szóbelin 4 fő témakört határoztak meg:
Ezek között számíthattok olyan példákra, mint például a kormányformák főbb típusai és jellemzői, az Európai Unió intézményrendszere, a munkanélküliség fogalma és az álláskeresés folyamata, a civil szervezetek szerepe a társadalmi feladatok ellátásában.
A teljes listát itt tudjátok megnézni.
Mozgóképkultúra és médiaismeret
Azoknak, akik 2025-ben emelt szinten érettségiznek mozgóképkultúra és médiaismeret tárgyból, 12 mozgóképkultúra és 12 médiaismeret tételt kell tudniuk a szóbelire.
A vizsgázóknak többek között tudnia kell
A mozgóképkultúra tételei között szerepel olyan is, amelyben a vizsgázónak egy magyar rendező életművét kell bemutatnia. Itt Fábri Zoltán, Makk Károly, Jancsó Miklós, Szabó István, Huszárik Zoltán és Bódy Gábor munkásságai közül választhatnak.
Ide kattintva megtaláljátok a teljes tételsort.
Vizuális kultúra
A vizuális kultúra szóbeli érettségijén minden tétel két feladatból áll:
Az egyik alfeladat minden esetben leíró jellegű (pl. bizonyos stílusirányzat bemutatása), míg a másik mindig műelemzés (pl. összehasonlító műelemzés).
A tételsorban összesen 15 tétel található, amelyek között szerepelnek olyan címek, mint az iparművészeti technikák, sokszorosító grafikai eljárások vagy az antik és reneszánsz művészet kapcsolata.
A tételsort itt tudjátok megnézni.
A miniszterelnök közösségi oldalán jelentette be a kormány új döntését.
A Magyarországnak járó uniós források egy részét szociális és társadalompolitikai fejlesztésekre fordítaná a Tisza-kormány. Kátai-Németh Vilmos szociális és családügyi miniszter szerint a tervek között szerepel egy olyan iskolai program létrehozása is, amely a diákok mentális jóllétét támogatná.
A sztrájkjog visszaállítása, a tankerületek átvilágítása, az SNI ellátás helyzete – többek között ezekről egyezetett az oktatási és gyermekügyi miniszter civil szervezetek képviselőivel.
Kell a gyereknek a pihenés, ki kell adni a szabadságokat – vannak olyan óvodák, ahol nyomatékosan kérik az óvodapedagógusok, ne vigyék a szülők nyáron az óvodai ügyeletbe a gyereket. Viszont olyan intézményre is akad példa, ahol az előző nap is lehet szólni, hogy másnap bemenne a gyerek.
A gyerekek érdekeit minden szakpolitikai döntés középpontjába helyezné az a javaslatcsomag, amelyet a Gyermekjogi Civil Koalíció adott át Bódis Krisztának. A több mint százoldalas javaslat a gyermekvédelmi, oktatási, egészségügyi és szociális rendszer hiányosságaira kínálna összehangolt megoldásokat.
A Teleki Blanka Gimnázium egykori igazgatója, a Tanítanék Mozgalom vezéralakja még a 2016-os diáktüntetések idején vált ismertté. Később otthagyta az oktatást, jelenleg Dániában él. Most pedig nyílt levelet írt Lannert Judit oktatási miniszternek, amit teljes egészében közlünk.
Az ausztráliai egyetem oktatója azt írta: nem szabad spórolni a minőségen vagy másra bízni a gondolkodást.