Örülhetnek a diákok: idén is van novellaelemzés a magyarérettségi második részében

Lázár Ervin novellát (is) kaptak a diákok.

  • Székács Linda

Az első infókat a szövegértés feladatrészről itt, a rövid szövegalkotási feladatról pedig itt olvashatjátok. Az Eduline szaktanárt is megkérdezett a feladatokról, véleményét a szövegértésről és a rövid szövegalkotásról ide kattintva éritek el. A műelemzés feladatrészről az első infókat itt, a szaktanári véleményt pedig itt olvashatjátok.

Ezekben a percekben kezdtek hozzá a középszinten vizsgázók a magyarérettségi második részéhez. A műelemzésben két feladat közül választhatnak: akik jobban kedvelik az epika műfaját, egy Lázár Ervin novellát elemezhetnek, akik viszont a líra felé húznak, egy Petőfi Sándor és egy Tóth Árpád verset elemezhetnek.

A feladatokat látva valószínű, hogy a diákok többsége inkább a novellaelemzést választja, hiszen - bár nem árt tisztában lenni a szerző kilétével - az esetek többségében a novella könnyebben elemezhető, mint a lírai művek, hiszen megtanulható sémák alapján lehet végigmenni a cselekményen. Kedvező lehet ugyanakkor a diákoknak a Petőfi vers is, az Eduline által megkérdezett magyartanár szerint ugyanis számítani lehetett rá, hogy a tavalyi emelt szintű érettségi után Petőfi Sándor ismét feltűnik az érettségiben, hiszen idén ünnepeljük az ikonikus költő születésének 200. évfordulóját.

Közvetítésünket a hétfői érettségiről ide kattintva tudjátok követni:

 

Hozzászólások

Nahalka István: „Ha a gyereket külön föl kell készíteni a középiskolai felvételire, akkor az nem egy jó rendszer”

Miközben évről évre hatalmas a túljelentkezés a hat- és nyolcosztályos gimnáziumokba, a PISA- eredmények alapján is a korai kiválasztás nem növeli a legjobb tanulók teljesítményét, viszont erősíti a társadalmi különbségeket. Nahalka István oktatáskutató kiemelte, hogy a hazai rendszer inkább a családi hátteret, mintsem a tehetséget jutalmazza.

@eduline.hu Évek óta, kitartóan kezdik minden szerdájukat egy közeli gyalogosátkelőn és emelik magasba a transzparenseket azok a pedagógusok, szülők, diákok és civilek, akik szerint a őket érintő társadalmi ügyekben nem történik változás – vagy legalábbis nem elég gyorsan. A legtöbben az oktatás lehetetlen helyzetét emelik ki. #zebraszerda #magyaroktatas #pedagogusok #kozoktatas ♬ original sound - eduline.hu