Kapitány István: Miért nem működik az ország magas színvonalú oktatás nélkül?
Kapitány István, a Tisza Párt gazdaságfejlesztési és energetikai vezetője arról beszélt, hogy Magyarország lemaradása évről évre súlyosabb.
Udvariatlanság, közösségi médiás bejegyzések és mesterséges intelligenciával generált panaszok is szerepelnek azok között a problémák között, amelyek rontják az oktatási dolgozók jóllétét – derül ki egy szakszervezeti felmérésből.
Az Iskolák és Főiskolák Vezetőinek Szövetségének (ASCL) felmérése szerint az iskolaigazgatók és más felső vezetők több mint 90%-a mondta azt, hogy tapasztalt már a szülők részéről „kihívást jelentő viselkedést”, például udvariatlan vagy tiszteletlen reakciókat, míg 60% az elmúlt 12 hónapban szóbeli bántalmazással vagy fenyegetésekkel is szembesült – írja a The Guardian.
Az iskolavezetők szerint a szülők ma már gyakrabban vitatják az iskola döntéseit egy-egy incidens kezelése kapcsán, és sokszor megkérdőjelezik az olyan fegyelmi intézkedéseket, mint a bennmaradás vagy a felfüggesztés rossz magatartás vagy igazolatlan hiányzás miatt.
Több mint 14 ezer óraadó, megbízási szerződéses tanár dolgozik az országban
Jo Rowley, Stafford egyik igazgatóhelyettese és az ASCL elnöke azt szeretné, ha a kormány támogatna egy országos kampányt, amely arra kéri a szülőket, hogy támogassák gyermekeik iskoláját vagy főiskoláját.
Tapasztalt igazgatók szerint gyakori konfliktusforrás például a diákok mobiltelefonjának elkobzása: volt olyan szülő, aki lopással vádolta meg az iskolát, és rendőrt akart hívni. Más éles viták akkor alakulnak ki, amikor az iskola elutasítja a tanév közbeni családi nyaralás miatti hiányzási kérelmeket.
Az utóbbi időben az igazgatók szerint a szülők mesterséges intelligenciát is használnak hosszú, jogi hangvételű panaszok megfogalmazására, amelyek kezelése egyre több időt igényel.
Az ASCL által megkérdezett 1700 iskolavezető közül 73% azt mondta, hogy a személyes adatokhoz való hozzáférési kérelmeket – vagyis az intézményeknél tárolt személyes adatok kiadására irányuló törvényes kéréseket – a szülők „kihívó vagy túlzó módon” használják, míg több mint a felük arról számolt be, hogy ellenséges vagy rágalmazó megjegyzéseket tapasztalt szülők részéről a közösségi médiában.
Kapitány István, a Tisza Párt gazdaságfejlesztési és energetikai vezetője arról beszélt, hogy Magyarország lemaradása évről évre súlyosabb.
Lannert Judit gyermek- és oktatásügyi miniszter száz nappal kinevezése után részletesen összegezte eddigi munkáját egy Facebook-posztban. Kiemelte az oktatásban szükséges alapvető szemléletváltást, a túlzott központosítás lebontását és az intézmények, pedagógusok szakmai szabadságának megerősítését.
Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.
A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.
Száz nap után még korai lenne mérleget vonni az új kormány oktatáspolitikájáról, de már látszanak azok a dilemmák, amelyek hosszabb távon eldönthetik, valódi rendszerváltás történik-e a közoktatásban – véli Radó Péter oktatáskutató. Szerinte szakmai értelemben radikális fordulat kezdődött, miközben továbbra sem világos, hogy a kormány végül szakít-e a NER centralizált oktatásirányításával.
@eduline.hu Mennyiből tud ma megélni egy egyetemista? #penzugyitudatossag #szponzoralttartalom #raiffeisen #magyartiktok #fy
♬ eredeti hang - eduline.hu
Két évvel meghosszabbította a kormány azt az átmeneti lehetőséget, amely alapján bizonyos sportszakmai végzettséggel rendelkező szakemberek is taníthatnak testnevelést, ha az iskola megfelelő végzettségű és szakképzettségű pedagógussal nem tudja megszervezni a mindennapos testnevelést.
Elsőként az alsó tagozatos osztályokat indítanák el, és terveik között szerepel a másik két bezárt iskola újranyitása is.
A kormány hivatalosan visszavonta a Pázmány Campus beruházásának kiemelt státuszát. Pikó András, Józsefváros polgármestere szerint ezzel biztossá vált, hogy a beruházás az eredetileg tervezett formájában nem valósul meg.