Baranya vármegye településeinek nevei izgalmas történeteket rejtenek

Van olyan hely, aminek a neve még a honfoglalásból maradt meg.

  • Rodler Lili

Bár a többi vármegyére is igaz, hogy a településeik neve legendás történetekről mesél, de mi most a Baranya Vármegyei Hírportál gyűjtéséből szemezgettünk.

Pécs

A Pécs név első ismert említése egy 1235-ös oklevélben Pechuth („pécsi út”) formában szerepel a helynévkutatók szerint. Nem sokkal később 1290 körül már önálló névként is szerepelt az abból az időszakból származó feljegyzéseken.

 

Hogy honnan ered a név? Az még a kutatóknak is homályos, viszont több elmélet is létezik a születésével kapcsolatban.

„Egyesek szerint a Bécs és Bény szavakkal rokon, és erődítményt jelenthet. Mások a szláv peć („kemence, szikla”) szóval hozzák kapcsolatba, míg egy harmadik elmélet a török beş („öt”) szóból eredezteti, amely avar vagy bolgár közvetítéssel kerülhetett a magyar nyelvbe” – fogalmazta meg a hírportál.

Érdekes tény, hogy Koszovóban is található egy Peć nevű város, ami kiejtve ugyancsak Pécsnek hangzik.

Mohács

Mohács nevének keletkezése egészen a honfoglalásig nyúlik vissza a helynévkutatók szerint, bár ez nem teljesen bizonyított. Itt is több felmerült több nyelvészeti elmélet is:

„Mohács neve a történelem során eltérő írásmódokban fordult elő. Valószínű, hogy a településnév az itt élő népek hagyatéka még a honfoglalás előtti időkből. Egyes feltételezések szerint az indogermán eredetű „mu” és „hats” szavak összetételéből származhat” – foglalták össze.

Ez a szóösszetétel pedig azt jelentheti, hogy földvár.

Harkány

Itt kerülnek igazán előtérbe a legendák. Ugyanis a történet szerint a Harsányi-hegy (másnéven Szársomlyó) lábánál élt egy vén boszorkány a lányával, Harkával. A lány pedig olyan szép volt, hogy maga az ördög is szemet vetett rá.

 

A boszorkány próbatétel elé állította a kérőt. Csak akkor nyerheti el Harka kezét, ha egyetlen éjszaka alatt, kakasszóig felszántja a köves hegyoldalt. Többek között innen ered a hegy másik neve is, az Ördögszántotta hegy.

Természetesen az ördög majdnem sikerrel járt, ám a vén boszorkány ravasz tervvel állt elő. Hajnalhasadás előtt kakaskukorékolást utánozva elhitette az ördöggel, hogy eljött a reggel, ő pedig dühében, hogy elvesztette a próbát, hatalmasat toppantott, és ahol elnyelte a föld, azóta kénes, meleg vizű forrás fakad a mélyből.

Szigetvár

Szigetvár jóval több, mint Zrínyi Miklós regényének központi helyszíne. A neve először 391-ben tűnik fel a forrásokban Zygeth formában, mint földesúri birtok, a hírlap szerint.

 

Az első védett épülete egy szigetszerű földsávon emelkedett ki az Almás-patak mocsaras árteréből. Ez az erődítmény volt később az alapja annak a várnak, ami az 1566-os ostrom során Zrínyi Miklós és katonái hősies helytállásának helyszíne lett.

Villány

Villány kiváló borvidékünk. A nevének eredete pedig valószínűleg egy családhoz köthető, akik ezen a területen éltek. Ennek a családnévnek több változata is létezett például Villam, Vigla, Vilha, Villiam és Vylliam. Hogy honnan gondolják, hogy ebből ered a település neve az nem teljesen világos, viszont a királyi adománylevelek formájában fennmaradt írásos emlékek erre engednek következtetni.

 

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.